Chodzi o ustawę o związkach metropolitalnych wchodzącą w życie 1 stycznia.
Małgorzata Mańka Szulik, przewodnicząca zarządu, oraz Andrzej Kotala, przewodniczący zgromadzenia Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, w piśmie do Beaty Szydło apelują o jak najszybsze wydanie rozporządzenia, określającego tryb postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego oraz zakres dokumentów, które należy do wniosku dołączyć. Ustawa w życie wchodzi 1 stycznia 2016 r.
Jednogłośną decyzję wejścia w skład związku metropolitalnego oraz wystąpienia w tej sprawie z wnioskiem do Rady Ministrów 15 grudnia podjęli prezydenci 14 miast członkowskich Górnośląskiego Związku Metropolitarnego.
Członkowie GZM powołali zespoły robocze, opracowali także kilka wariantów obszaru metropolitalnego. Gotowy jest także wstępny harmonogram działań zmierzających do utworzenia związku. Aby związek zaczął działać od stycznia 2017 r., potrzebne jest określenie przez Radę Ministrów trybu postępowania oraz zakresu dokumentów składanych razem z wnioskiem.
"Mamy pełną świadomość tego, że ustawa o związkach metropolitalnych nie jest doskonała, tym niemniej uwzględnia ona szereg rozwiązań od lat zgłaszanych przez środowiska samorządowe" – tłumaczy Małgorzata Mańka Szulik. "Dlatego miasta tworzące GZM są zdeterminowane dołożyć wszelkich starań, by taki związek dla wzmocnienia potencjału aglomeracji powstał".
Zgodnie z ustawą o związkach metropolitalnych, granice obszaru metropolitalnego ustala Rada Ministrów. To ona także decyduje o utworzeniu związku metropolitalnego na danym obszarze. Powołany będzie też pełnomocnik wojewody Jarosława Wieczorka ds. utworzenia związku metropolitalnego.
Sam wojewoda śląski jest byłym członkiem zarządu GZM, aktywnie biorącym udział w pracach nad ustawą metropolitalną.
W skład GZM wchodzą: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Mysłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec i Jaworzno.