Nowy numer 33/2018 Archiwum

Bez nawrócenia nie ma muzyki liturgicznej

W samo południe w sobotę, w drugim dniu II Kongresu Muzyki Liturgicznej Archidiecezji Katowickiej, pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w katedrze sprawowano uroczystą Mszę św. z formularza o Jezusie Chrystusie Królu Wszechświata.

- "Pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości. (...) Drugim jest doświadczenie smutku, dotknięcie śmiercią, bólem. (...) Trzecim miejscem pochodzenia muzyki jest spotkanie z tym, co Boże, od początku w jakiejś mierze definiującym to, co ludzkie" - abp Wiktor Skworc zacytował Benedykta XVI. - Te trzy źródła muzyki, a właściwie jedno - Boże - jest również źródłem muzyki kościelnej, muzyki liturgicznej, która uczestniczy w kulcie, jako ludzka odpowiedź na słowo Boga - mówił dalej arcybiskup.

Definiując muzykę liturgiczną, wskazał, że jest ona odpowiedzią człowieka wiary na łaskę Boga, który udziela mu się w osobie Jezusa Chrystusa. Nawiązując do wdowy z liturgii słowa, podkreślił, że muzyka liturgiczna rodzi się ze spotkania, w którym człowiek uparcie - jak wdowa - przekracza siebie. Dokonuje duchowego exodusu, który prowadzi ze śmierci do życia, z ciemności do światła, ze smutku w radość. Arcybiskup zwrócił uwagę, że proces ten to nawrócenie, bez którego nie będzie muzyki liturgicznej. - Będzie jedynie jakiś muzyczny lukier, kicz i tandeta, których niestety nie brakuje także w twórczości uznającej się za muzykę kościelną - stwierdził metropolita katowicki.

Mszy przewodniczył abp Wiktor Skworc   Mszy przewodniczył abp Wiktor Skworc ks. Sebastian Kreczmański Na zakończenie homilii abp Skworc zaznaczył, że receptą na dobrą muzykę liturgiczną jest spotkanie z żywym Bogiem, bo tylko wtedy nasza muzyka będzie uwielbieniem i adoracją.

Eucharystia w katowickiej katedrze była centralnym wydarzeniem drugiego dnia II Kongresu Muzyki Liturgicznej Archidiecezji Katowickiej. Po niej uczestnicy przeszli do Akademii Muzycznej, gdzie odbyła się część wykładowa, zatytułowana: „O dziedzictwie i perspektywach”. Wykłady na akademii muzycznej prowadzą ks. prof. dr hab. Rastislav Adamko, prof. dr hab. Julian Gembalski, ks. prof. dr hab. Antoni Reginek oraz prof. dr hab. Władysław Szymański.

W niedzielę przewidziane są obrady zarządu i dyrygentów zrzeszonych w Polskiej Federacji „Pueri Cantores” oraz koncert chórów PFPC w NOSPR.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama