Przy konfesjonale po lewej stały kwiaty i zapalony znicz. To miejsce, w którym spowiadał zmarły kapłan. Parafia pw. Opatrzności Bożej na Zawodziu w Katowicach pożegnała swojego proboszcza.
Ksiądz Eugeniusz Breitkopf zmarł 4 listopada na probostwie, na którym spędził 30 lat. Chorował od przeszło pół roku. Miał 65 lat. W homilii w dniu pogrzebu abp Wiktor Skworc podkreślał pokorę zmarłego kapłana i jego skoncentrowanie na Eucharystii. Przywołał też poruszający fakt: ks. Eugeniusz na swoim obrazku prymicyjnym zamieścił słowa św. Karola Boromeusza, a odszedł w dniu wspomnienia liturgicznego tego świętego… Arcybiskup Skworc wspominał, że ks. Eugeniusz grał na organach już w seminarium. – Muzyka była jego drogą do tego, co święte, nieśmiertelne i Boże – mówił, nawiązując do jego pasji muzycznej. Ks. Breitkopf doprowadził m.in. do wybudowania w kościele na Zawodziu jednych z najlepszych organów w Polsce. Pod względem konstrukcji i brzmienia ten znakomity instrument nawiązuje do francuskiego baroku. Odbywają się tutaj koncerty organowe. „Dzięki niemu [zmarłemu proboszczowi] mogliśmy zapoznawać studentów Akademii Muzycznej z tajnikami baroku francuskiego” – napisał profesor Julian Gembalski w odczytanym na pogrzebie podziękowaniu.
List na pogrzeb nadesłał też biskup płocki Piotr Libera, kolega rocznikowy zmarłego. Wymienił w nim dwie jego cechy: prostotę i poczucie humoru. Ksiądz Breitkopf został pochowany 7 listopada na cmentarzu w Bogucicach. Dzień wcześniej Mszy św. przy jego trumnie przewodniczył arcybiskup senior Damian Zimoń. Opowiedział o swojej wizycie u chorego ks. Eugeniusza, podczas której zobaczył, jak bardzo proboszcz związany był ze swoją parafią i z jaką wdzięcznością przyjmował wiadomości o modlitwie wznoszonej w jego intencji przez parafian. – Świadomie odchodził od nas. Chciał być obecny wśród was, tu chciał umrzeć – mówił arcybiskup senior.
Ks. Eugeniusz Breitkopf urodził się w 1950 r. w Rudzie Śl. Został ochrzczony w kościele Ducha Świętego w Rudzie-Czarnym Lesie. Po ukończeniu Technikum Mechanicznego wstąpił do seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1976 r. z rąk bp. Herberta Bednorza. Był wikarym w parafiach Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach (do 1978 r.), św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej-Aleksandrowicach (do 1982 r.), św. Józefa w Chorzowie (do 1985 r.) oraz Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu (do 1988 r.). W 1988 r. w tej ostatniej parafii został proboszczem. Był krajowym duszpasterzem pracowników wodociągów, kanalizacji, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Więcej i galeria zdjęć na: katowice.gosc.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się