Od wtorku archidiecezja katowicka ma 9 kobiet, które oddały swoje życie na własność Bogu.
Tego dnia do dziewic konsekrowanych dołączyła Alina Osadnik, teolog i psycholog z parafii św. Antoniego z Padwy w Syryni. Wkrótce trzy kolejne kandydatki zostaną włączone do tego stanu życia w Kościele.
Konsekracji dokonał katowicki biskup pomocniczy Adam Wodarczyk. - Dziewica konsekrowana żyje w relacji oblubieńczej do Kościoła, który objawia się w diecezji i w parafii. Istotą tego charyzmatu jest znak miłości, zaślubin Chrystusa i Kościoła. Ten stan życia jest również znakiem eschatologicznym, innego, nadprzyrodzonego porządku. Ponadto znak czystości jest szczególnie w dzisiejszym świecie potrzebny - mówił bp Wodarczyk, odpowiedzialny za formację dziewic konsekrowanych w archidiecezji katowickiej.
- Masz być znakiem zbudowania, aby dawać świadectwo, że Chrystus jest najważniejszy. Że żyjesz tęsknotą, o której mówi Ewangelia, że Boże światło nieustannie podsycane przez twoją modlitwę rzeczywiście staje się znakiem dla ludzi, którzy cię znają - zwrócił się do dziewicy konsekrowanej.
Wraz z rozwojem życia monastycznego Kościół powiązał powołanie dziewic konsekrowanych z uroczystą profesją trzech rad ewangelicznych, życiem we wspólnocie, w posłuszeństwie przełożonemu i wspólną regułą, a na mocy dekretów Soboru Laterańskiego II (1139 r.) zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie.
Sobór Watykański II podjął temat konsekracji dziewic żyjących w świecie. Odnowiony ryt został zaaprobowany przez papieża Pawła VI. W Polsce obrzędy zostały zatwierdzone przez KEP w 1990 r., a w 2006 r. została powołana Podkomisja KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego.
Dziewice konsekrowane są obecne w diecezji katowickiej od 1999 r. Do tej pory w stanie tym żyło 8 kobiet. Obecnie cztery kolejne zostaną włączone w stan dziewic konsekrowanych. Oprócz nich są jeszcze zgłoszone kandydatki, które odkrywają w tym stanie swoje powołanie. Zgłaszają się również kandydatki do stanu wdów konsekrowanych.