IPN w Katowicach świętuje 15-lecie. Zaprasza m.in. na bieg dla rodzin, promocję książki o zamachu na papieża i służbach specjalnych oraz konferencję o PZPR.
15–16 października, DNI DLA NAUKI
Ogólnopolska konferencja naukowa „Więcej niż partia. PZPR a polityka, gospodarka i społeczeństwo 1948–1990”, „Przystanek Historia” Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, Katowice, ul. św. Jana 10, III piętro, 15 października, 9.00–19.30, 16 października, 9.00–16.00.
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza była czymś więcej niż tylko organizacją sprawującą władzę polityczną. Zakres jej działań i wpływ na funkcjonowanie państwa, społeczeństwa i gospodarki w czasach PRL był znacznie większy niż wynikało to z regulacji prawnych, w tym konstytucji. Do końca swojego istnienia zachowała charakter hegemonicznej partii państwowej, która sprawowała bezpośrednią władzę lub przynajmniej kontrolę nad większością sfer życia polityczno-społecznego, a dzięki systemowi nomenklatury zarządzała gospodarką i życiem społecznym. Podporządkowała sobie administrację, tworząc jednocześnie szereg własnych struktur, które dublowały instytucje państwowe i zarządzały wszystkimi aspektami funkcjonowania państwa, od samych szczytów władzy po najmniejsze zakłady pracy.
Organizatorzy konferencji postanowili podjąć próbę rekonstrukcji mechanizmów funkcjonowania PZPR, jej wpływu na administrację, gospodarkę i społeczeństwo, przede wszystkim w wymiarze lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska i przez analogię dużych aglomeracji miejskich i ośrodków przemysłowych.
16 października, DZIEŃ DLA SZKOŁY
Uroczystość wręczenia statuetek zasłużonym w edukacji historycznej z udziałem prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, Dom Kultury w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach, ul. Edmunda Kokota 170, 11.00–13.30 (uroczystość rozdania statuetek 15 nauczycielom i 15 szkołom zasłużonym w edukacji i propagowaniu najnowszej historii Polski, koncert uczniów klasy II b pod patronatem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej „Jest na mapie świata maleńki znak”).
16 października, PROMOCJA KSIĄŻKI „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”
„Przystanek Historia” Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, Katowice, ul. św. Jana 10, III piętro, 17.00.
W programie spotkanie z autorami publikacji prokuratorem Michałem Skwarą (IPN Katowice) oraz dr. Andrzejem Grajewskim („Gość Niedzielny”), z udziałem prok. Ewy Koj, naczelnikiem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN Katowice). Moderator spotkania: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
17 października, DZIEŃ DLA RODZINY
Charytatywny Bieg dla Rodziny, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, al. Generała Jerzego Ziętka pod Halą Wystaw Kapelusz, 10.00.
W gronie pracowników katowickiego Oddziału IPN są tacy dzielni bohaterowie, którzy na co dzień zmagają się z ciężkimi chorobami swoich dzieci i wnuków. Chcemy wesprzeć ich finansowo, organizując charytatywny bieg, którego całkowity dochód przeznaczony będzie na Tadeusza Celucha, Malwinę Niewolik oraz Wojciecha Przewłokę. Dystans: 1,5 kilometrów, wpisowe: minimum 5 zł, informacje o biegu: ewelina.janota@ipn.gov.pl, tel. 32/ 207 03 14.
17 października, ZWIEDZANIE ARCHIWUM
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, ul. Józefowska 102, 14.00–19.00.
Co można schować do martwej skrzynki? Jak odwrócić agenta? Kto potrafi zrobić tajne zdjęcie? Czy legendy opowiada się tylko dzieciom? Odpowiedzi na te (i inne) pytania będzie można poszukać w siedzibie archiwum IPN podczas obchodów 15-lecia jego działalności. Chętni poznają działania SB „od kuchni”, zgłębią tajniki operacyjnego żargonu towarzyszy z bezpieki, a nawet wcielą się w ich rolę! Na odważnych czekają zadania operacyjne oraz nagrody w postaci niespodzianki i dobrej zabawy.