Nowy numer 24/2018 Archiwum

Tarnowskie Góry chronologicznie

Kalendarium historyczne Miasta Gwarków to pierwsza i jedyna do tej pory tego typu publikacja. Obejmuje daty od 1136 do połowy 2015 roku, a więc od pierwszej wzmianki o działalności górniczej w tych rejonach po tegoroczne otwarcie nowoczesnej hali sportowej.

Okładka książki   Okładka książki Szymon Zmarlicki /Foto Gość Przedstawia się jako publikacja, która „nie jest podręcznikiem do nauki historii ani jej skrótową, zamkniętą w datach syntezą”. Choć w książce dat nie brakuje, została zaprojektowana tak, by każdy mógł ją uzupełniać i aktualizować. „Kalendarium historyczne. Tarnowskie Góry” to kompleksowy przegląd dziejów Miasta Gwarków.

Publikację wydała Fundacja Popularyzacji Dziedzictwa „Kruszce Śląska”, a jej autorami są Małgorzata i Mieczysław Filakowie. Na 120 stronach znajdują się chronologicznie uporządkowane wydarzenia z historii Tarnowskich Gór, a także czarno-białe reprodukcje map, rycin czy starych dokumentów. Kalendarium jest dostępne zaledwie w stu numerowanych egzemplarzach.

Poza datami kalendarium zawiera także stare mapy, ryciny czy dokumenty opisujące Tarnowskie Góry   Poza datami kalendarium zawiera także stare mapy, ryciny czy dokumenty opisujące Tarnowskie Góry Szymon Zmarlicki /Foto Gość Oprócz najbardziej rozbudowanej części z wyszczególnionymi wydarzeniami książka zawiera także rozdziały dotyczące m.in. budowli, kolei i dróg, maszyn ogniowych czy szybów i sztolni. Wymienieni zostali również burmistrzowie Tarnowskich Gór, księża parafii ewangelicko-augsburskiej oraz proboszczowie parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Autorzy wyliczają ponadto ważne osobistości goszczące w mieście, a wśród nich króla Jana III Sobieskiego wraz z żoną Marysieńką w drodze na bitwę pod Wiedniem (1683), Johanna Wolfganga Goethego (1790) czy Józefa Piłsudskiego (1922), ukazując znaczenie małej ojczyzny w perspektywie historii powszechnej.

„Podręczników lokalnej historii nikt dziś nie potrzebuje i żaden nauczyciel z »Kalendarium« odpytywał nie będzie. To książka dla koneserów, miłośników dziejów swojego najbliższego otoczenia, ludzi doceniających wielobarwną, wielokulturową historię. Pozycją tą możemy się słusznie chwalić – nie tylko dlatego, że jest, również dlatego, iż stanowi świadectwo ciągłości historycznej” – napisał o publikacji Zbigniew Markowski z Portalu Powiatu Tarnogórskiego.

Książkę można nabyć w księgarni "Wiosna" przy ul. Karola Miarki 7 w Tarnowskich Górach, na stoisku księgarskim nr 203 na parterze Hali Targowej (ul. Nakielska 1–3) oraz w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (ul. Parkowa 1).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama