Nowy numer 28/2018 Archiwum

Głód transcendencji

Dopalacze. Dlaczego tak wiele osób po nie sięga? To pytanie towarzyszy mi od początków zmagań naszych służb z Mocarzem. Z odpowiedzią przychodzi niezawodny kard. J. Ratzinger/ Benedykt XVI.

Od kilku tygodni, gdy tylko przeczytałem o tym zdarzeniu w trzecim tomie książki "Theologia Benedicta", pasjonującym przewodniku po myśli i nauczaniu niemieckiego papieża, często powtarzam tę opowieść. W oryginalnej wersji dotyczy ona plagi narkotyków. Ale równie dobrze można ją przytoczyć w dyskusji o zbierających śmiertelne żniwo dopalaczach.

Ks. prof. Jerzy Szymik, autor "Theologia Benedicta", trafił na relację papieża z dyskusji, którą prowadził razem z kilkoma przyjaciółmi w domu Ernsta Blocha, niemieckiego filozofa marksistowskiego i ateisty. Przypadkowo zeszła ona na temat narkotyków, które stawały się wówczas coraz bardziej powszechne. Zastanawiano się, dlaczego fala narkomanii rozlała się po Europie dopiero w drugiej połowie XX wieku. I dlaczego np. w średniowieczu w ogóle nie istniała. Kilkoro dyskutantów zgadzało się co do tego, że uprawy konopi czy koki były daleko, mafia nie była tak rozwinięta, nie było szlaków przerzutowych etc.

Późniejszy papież postawił wówczas tezę, że widocznie w średniowieczu nie istniała tak wielka duchowa pustka, na którą współcześnie próbuje się odpowiadać takimi używkami jak narkotyki czy dopalacze. J. Ratzinger wskazywał, że w średniowieczu tęsknoty ludzkiej duszy znajdowała taką odpowiedź, która używki czyniła zbędnymi. Jego kierunek argumentacji spotkał się ze wzburzeniem innych. Dla materialistów dialektycznych było to nie do pomyślenia.

Mocno brzmi mi w głowie ta opowieść, szczególnie w zestawieniu z głosami, których nie brakuje także wśród katolików. W skrócie można je przedstawić jako konstatację: jak trzeba być głupim, żeby sięgać po dopalacze. Głupim? Niekoniecznie. Raczej samotnym, zagubionym, bezradnym...

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • klama
    22.07.2015 19:50
    Oczywiście, że brakuje tego najważniejszego!Benedykt XVI jak zwykle dociera do sedna, istoty problemu.
    doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama