Reklama

Zgubili przyrząd z promieniotwórczym materiałem

Policjanci z Zabrza poszukują urządzenia o nazwie Gammamat TI-F, który zawiera radioaktywny pierwiastek iryd. Urządzenie to zostało przypadkowo pozostawione przez pracowników jednej z firm wykonujących swoje prace w Zabrzu przy ulicy Reymonta. Dla znalazcy została przewidziana nagroda.

Kiedy osoba odpowiedzialna za urządzenie zorientowała się, że zostawiła je, wróciła na miejsce, lecz Gammamatu już tam nie było. Jak informuje zabrzańska policja, pierwiastek zamknięty w urządzeniu nie stanowi zagrożenia, jednak jego uszkodzenie lub zniszczenie może być dla życia i zdrowia niebezpieczne.

Gammamat TI-F to przyrząd służący do wykonywania badań radiograficznych. Wykorzystywany był podczas prac realizowanych przy budowie ciepłociągu przy ulicy Reymonta w Zabrzu.

Po zakończeniu prac pracownicy firmy pojechali do sąsiednich Gliwic. Tam zorientowali się, że wśród urządzeń brakuje im wspomnianego Gammamatu. Szybko wrócili do Zabrza, jednak jak się okazało, urządzenia już tam nie było.

Jak wynika z informacji, jakie udało się zebrać, przyrząd waży około 16 kg i ma 20 cm długości, 15 cm wysokości i 10 cm szerokości. Jest obudowany blachą z oznaczeniem informującym, że w jego wnętrzu znajduje się materiał promieniotwórczy - iryd.

Po otrzymaniu zgłoszenia o zaginięciu urządzenia, natychmiast skierowano na miejsce specjalną grupę śledczą. Aktualnie trwają działania zmierzające do odnalezienia zagubionego urządzenia.

W związku z tą sprawą policjanci nawiązali kontakt z Państwową Agencją Atomistyki, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zabrzu, a także wszystkimi służbami mogącymi pomóc w odnalezieniu urządzenia. Śledczy skontrolowali też złomowiska oraz osoby, które zajmują się zbieraniem złomu. Do tej pory nie natrafili jednak na żaden ślad.

W wydanym oświadczeniu właściciel firmy, do której należał defektoskop, wyznaczył nagrodę w wysokości 5 tys. zł dla jego znalazcy.

Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje pomocne w odnalezieniu przyrządu, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Zabrzu (tel. 32 277 92 00) lub z najbliższą jednostką policji pod numerami alarmowymi 112 i 997.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..