Już 317 osób zatrutych dopalaczami trafiło do szpitali w woj. śląskim.
We wtorek decyzję o wypuszczeniu na wolność poszukiwanego od soboty 20-latka zatrzymanego w poniedziałek podjął Sąd Rejonowy Katowice-Zachód. Zastosowano wobec niego wolnościowy środek zapobiegawczy - poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł - tłumaczy komisarz Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji.
W dniu zatrzymania w mieszkaniu 20-latka policjanci znaleźli 144 gramów "Mocarza". Razem z nim zatrzymano wtedy dwie inne osoby. W kolejnych dniach przechwycono również kilka adresowanych do niego paczek, także zawierających dopalacze.
Policja do tej pory w regionie zatrzymała 13 osób, kilka z nich ma na razie status świadków. Tymczasowo aresztowano trójkę z nich. W samych Katowicach zatrzymano 6 osób. Dwoje podejrzanych objęto policyjnymi dozorami i poręczeniami majątkowymi w kwocie 5 i 10 tys. zł. Obowiązuje ich również zakaz opuszczania kraju. O losie pozostałych zatrzymanych zdecyduje katowicka prokuratura.
W środę po raz pierwszy obradować ma kierowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty zespół roboczy. Ma on m.in. przygotować działania profilaktyczne adresowane do dzieci i młodzieży.
Specjalną infolinię uruchomił też Główny Inspektor Sanitarny. Pod numerem: 800 060 800 można uzyskać informacje dotyczące skutków zażywania dopalaczy i poznać sposoby leczenia uzależnienia. Za pośrednictwem infolinii można również przekazywać informacje, które mogą ułatwić organom ścigania dotarcie do osób handlujących dopalaczami.
Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, od czwartku do wtorku w całym regionie odnotowano 247 przypadków zatruć dopalaczami. Najwięcej w Katowicach - 194, dalej w Częstochowie - 29, w Sosnowcu - 21 i w Bielsku-Białej - 3.
W poniedziałek odbyło się też posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Piotra Litwy.
W pierwszym półroczu (do 13 lipca) zarejestrowano już 905 przypadków zatruć dopalaczami. W całym roku ubiegłym takich przypadków było 602. Wśród zatrutych najwięcej jest nieletnich i młodych: od 15. do 19. roku życia - 260 osób. W przedziale wiekowym 20-24 było 187 takich przypadków.