Nowy numer 33/2018 Archiwum

Reaktywacja związku z autonomistami

Zarząd śląskich struktur Platformy Obywatelskiej podjął decyzję o koalicji z Ruchem Autonomii Śląska.

Podpisanie umowy koalicyjnej w sejmiku województwa śląskiego nastąpi najprawdopodobniej w przyszły poniedziałek.

Warunkiem przystąpienia do koalicji jest uzyskanie przez przedstawiciela RAŚ w zarządzie województwa narzędzi realizacji założonych celów, wśród których wymienia się między innymi poprawę jakości transportu publicznego czy edukację regionalną.

Władze śląskiej PO zaprzeczają, że poprzez koalicję z RAŚ chcą wzmocnić swoją pozycję przed wyborami parlamentarnymi. Uchwałę koalicyjną przyjęto w następującym stosunku głosów: 5 za, 1 przeciw, 3 wstrzymujące się. Koalicja w Sejmiku Województwa Śląskiego może teraz liczyć aż cztery ugrupowania: PO, PSL, SLD i RAŚ.

RAŚ miał współrządzić województwem śląskim już w zeszłym roku, zaraz po ostatnich wyborach samorządowych. Wtedy jednak Platforma w ostatniej chwili wycofała się z koalicyjnej oferty - według nieoficjalnych informacji, pod naciskiem przeciwnego związkowi z RAŚ prezydenta Komorowskiego.

RAŚ współrządził już regionem w poprzedniej kadencji, ale zerwał tę koalicję w 2013 r., kiedy marszałkiem województwa śląskiego był Mirosław Sekuła.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama