Nowy numer 48/2023 Archiwum

Setki wydarzeń na tegorocznej Industriadzie

Koncert Grupy Gromowładni na cewkach Tesli w Muzeum Energetyki czy własnoręczne obsługiwanie urządzeń wodnych Śluzy Rudziniec na Kanale Gliwickim - to tylko dwa z 372 wydarzeń tegorocznej Industriady. Święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego odbędzie się 13 czerwca.

Niektórymi atrakcjami dla dzieci będą: nowa miniaturowa kolejka, którą będzie można objechać wokół skansenu tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra, poświęcone pracy warsztaty Kopalnia Krasnoludków przy zabrzańskim Szybie Maciej czy zabawy zręcznościowo-wodociągowe przy gliwickim Muzeum Techniki Sanitarnej.

Działający w dawnej kopalnianej cechowni Teatr Tańca Rozbark w Bytomiu przygotowuje warsztaty Tona Malarstwa (węglem), Tona Zabawy (dzięki własnoręcznie robionemu przyjacielowi) i Tona Teatru (nawiązującego do pracy w kopalni).

Wiele atrakcji i warsztatów znajdą dla siebie także starsze dzieci. W dąbrowskiej kopalni Sztygarka i Królowej Luizie w Zabrzu poświęcone węglowi, w Muzeum Energetyki w Łaziskach i Muzeum Ustrońskim – energii elektrycznej. Planowanych jest kilka spacerów szlakiem miejscowego przemysłu: spod siemianowickiego Parku Tradycji, bielskiej Starej Fabryki oraz katowickiej kopalni Murcki-Staszic.

Kilka wydarzeń będzie wiązało się z Walcownią Cynku w Katowicach-Szopienicach uratowaną w ostatnich latach od zniszczenia przez przedsiębiorcę-pasjonata. Przestrzeń walcowni wzbogaci Industriadę wystawą stałą w rodzaju autentycznego muzeum historii hutnictwa cynku.

Dla nastawionych na sztukę i rozrywkę przewidziano też m.in. historię Nikiszowca opowiadaną przez mieszkańców z wykorzystaniem aplikacji na smartfony, zdjęć z lotu ptaka i kameralnych działań z aktorami Teatru Śląskiego. Teatr Tańca Rozbark pokaże spektakl nawiązujący do obecności człowieka w podziemiach.

Nietypowymi wydarzeniami muzycznymi będą m.in. koncert Grupy Gromowładni na cewkach Tesli w Muzeum Energetyki, a także Larmo w Bogucicach. Pod tym hasłem ma się kryć występ jednorazowego chóru Ludzie z Bogucic, Orkiestry Dętej „Katowice” i Piotra Bajzla Piaseckiego zapowiadany jako eksperyment muzyczny z pogranicza koncertu i sztuki społecznej . Będzie opowiadał o przemianach w tej katowickiej dzielnicy.

Koncertowym zwieńczeniem Industriady ma być hiphopowy koncert Miuosha i Jimka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w przestrzeni naziemnych zabudowań Królowej Luizy. Plenerowy koncert uzupełni pokaz akrobacji parkour oraz spektakl multimedialno-laserowy.

Industriadę poprzedzi nawiązująca do okresu przedprzemysłowego Preindustriada, która odbędzie się tydzień wcześniej w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Podobnie jak w ubiegłym roku między obiektami Industriady będzie można bezpłatnie podróżować Kolejami Śląskimi (pod warunkiem zdobycia wcześniej bezpłatnych kuponów np. w którymś obiekcie Szlaku) oraz mikrobusami oraz autokarami przygotowanymi w miastach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i Częstochowie.

Władze regionu chcą, aby przyszłoroczna edycja Industriady miała wymiar szerszy niż regionalny. Poprzedzi ją najprawdopodobniej ogólnopolska kampania reklamowa.

Szczegóły programu tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących znajdziesz TUTAJ.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy