Koncert {oh!} Orkiestry Historycznej obędzie się w Niedzielę Palmową 29 marca o godz. 19.30 w katowickim kościele Mariackim. Wstęp wolny.
Program:
{oh!} Pasyjnie...
Francesco Scarlatti (1666-ok.1741) - Sonata IX Ddur
Grave, Presto, Larghetto, Largo, Presto
Sekwencja „Stabat mater dolorosa”
Francesco Scarlatti - Sonata III a-moll
Allegro, Andante, [...], [...]
Giovanni Felice Sanches ( 1600-1679) „Pianto della Madonna”
F. Scarlatti Sonata IV e-moll
Largo, Allegro, Largo, [...]
J. Haydn (1732-1809) Kantata „Maria quaerit Christum Filium”
{oh!} Orkiestra Historyczna
Constanze Backes - sopran
{oh!} Orkiestra Historyczna:
Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Dominika Małecka, Alicja Sierpińska, Adam Pastuszka, Małgorzata Malke - skrzypce
Florian Deuter - altówka
Bartosz Kokosza - wiolonczela
Anna Firlus - klawesyn
Krzysztof Firlus - kontrabas
{oh!} Orkiestra Historyczna po rozpoczynającym jej sezon artystyczny koncercie w Zamku Królewskim w Warszawie oraz koncercie finałowym Festiwalu Musica Poetica w Tarnowie wraca do Katowic, by po raz pierwszy w tym roku zaprezentować się mieszkańcom Śląska. W programie znajdą się odkryte dopiero w 2000 r., po prawie 300 latach od ich powstania, instrumentalne Concerti grossi Francesco Scarlattiego (brata słynnego Alessandro). Głównym wydarzeniem będzie jednak wykonanie pasyjnej kantaty „Maria quaerit Christum Firlium” najstarszego z wiedeńskich klasyków - J. Haydna, która zostanie wykonana po raz pierwszy w Polsce. Wraz z {oh!} Orkiestrą Historyczną wystąpi niemiecka sopranistka Constanze Backes.
Program koncertu skupiony będzie wokół sekwencji Stabat Mater dolorosa, opisującej ból Maryi stojącej pod krzyżem - jednego z najbardziej inspirujących tematów w dawnej sztuce, także muzycznej. Utwory nawiązujące do okresu pasyjnego wypełnią przestrzeń kościoła Mariackiego.
Podczas koncertu miłośnicy muzyki dawnej będą mieli okazję usłyszeć niemiecką sopranistkę Constanze Backes. Jest laureatką Lady Nixon Award, nominowaną przez samego Johna Eliotta Gardinera. Ma za sobą udział w największych festiwalach (m.in. Festiwalu Händla w Göttingen czy Bachfest w Lipsku), a także wykonaniach i nagraniach najważniejszych partii operowych dla słynnej wytwórni Deutsche Grammophon pod batutą wspomnianego wcześniej Gardinera.