Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zmarł kolega rocznikowy Jana Pawła II

Ksiądz Franciszek Wąsala zostanie pochowany w sobotę 31 stycznia w Żorach-Roju.

Ks. Franciszek Wąsala urodził się 2 kwietnia 1920 r. w Kluczborku, jako syn młynarza Szymona i Walentyny z d. Sierakowskiej. W 1922 roku, po plebiscycie i powstaniach śląskich, rodzina przeniosła się z Kluczborka, który pozostał w Niemczech, do polskich Katowic. Należał do Sodalicji Mariańskiej, był ministrantem i kierownikiem męskiej Krucjaty Eucharystycznej w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. Po maturze w 1938 roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybuch II wojny światowej przerwał jego studia. Za zgodą biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego, udał się do seminarium duchownego w Widnawie w diecezji wrocławskiej. Później był w seminariach w Salzburgu i w Fuldzie oraz Wiedniu. Z tamtych lat miał wielu serdecznych kolegów spośród austriackich księży, dobrze znali się też z kard. Franzem Koenigiem, arcybiskupem Wiednia. W końcu Niemcy skierowali go, jako Polaka, na roboty przymusowe. W 1945 r. wrócił na studia do Krakowa. Święcenia przyjął z rąk biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego.

Po zastępstwie w parafii św. Antoniego w Chorzowie ks. Franciszek był wikariuszem w parafiach: Trójcy Przenajświętszej w Szarleju (1947), Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (do 1951), Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu (do 1954), św. Józefa w Rudzie Śląskiej (do 1955), św. Józefa w Świętochłowicach-Zgodzie (do 1957). 27 lutego 1957 r. został mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach, z poleceniem budowy kościoła w Rybniku-Roju. Po utworzeniu 1 września 1958 r. w Roju kuracji pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został jej pierwszym kuratusem. Nowy kościół w Roju został poświęcony 17 lipca 1960 r. Po utworzeniu w Roju parafii, 25 listopada 1975 r., ks. Wąsala został mianowany jej proboszczem.

1 lipca 1988 r. został przeniesiony - na własną prośbę, ze względów zdrowotnych - na emeryturę. Zamieszkał na terenie parafii w Żorach-Roju. W 1995 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. W 2013 r. zamieszkał w Domu św. Józefa w Katowicach. Zmarł 28 stycznia 2015 r. w szpitalu w Katowicach-Bogucicach.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama