Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przed księdzem przyszłość

O historii, teologii i tradycji mówiono na konferencji poświęconej znanemu historykowi. Spotkanie, z okazji 65. rocznicy urodzin ks. prof. Józefa Krętosza, odbyło się w czwartek 23 października na Wydziale Teologicznym w Katowicach.

- "Finis coronat opus", koniec wieńczy dzieło - powiedział podczas laudacji abp Wiktor Skworc. - Jeśli 65 lat to w karierze naukowej, pracy zawodowej jest jakiś "finis", to niewątpliwie ta konferencja jubileuszowa jest ukoronowaniem całego dorobku księdza profesora, za który jesteśmy ogromnie wdzięczni.

- Wspaniały, zawsze koleżeński, pomocny - wspominano ks. Krętosza w wygłoszonych referatach.

- Ks. Józef jest człowiekiem kontaktowym, serdecznym, zżyliśmy się bardzo - mówi ks. Henryk Borcz, kolega z lat studenckich. - Pomimo tego, że odległość wielka nas dzieli, przyjechałem. Chciałem przez swoją obecność uszanować jego człowieczeństwo i życzliwość.

Laudację zakończono życzeniami skierowanymi do jubilata. - Księże profesorze, przed księdzem profesorem przyszłość. Wierzymy, że to co najlepsze, jest przed Wami. Ale zanim dotrzemy tam, gdzie spodziewamy się być, chcemy życzyć księdzu profesorowi przede wszystkim łaski zdrowia - powiedział abp Skworc, wręczając księgę jubileuszową.

W konferencji wzięli także udział m.in abp senior Damian Zimoń i bp Józef Kopiec, ordynariusz gliwicki.

Ksiądz prof. Józef Krętosz, urodzony 21 lutego 1949, ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie i studia teologiczne na UJ. Doktorat i habilitację oraz tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskał na KUL w Lublinie. Ukierunkował swoje zainteresowania na problematykę kultury łacińskiej i Kościoła katolickiego na wschodnich kresach historycznej Polski. Jest autorem licznych artykułów, biogramów i recenzji. W swoim życiu pełnił wiele funkcji dydaktycznych. Był wykładowcą historii Kościoła na PAT Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na zamiejscowym Studium Teologicznym KUL w Katowicach. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Teologii Pastoralnej i dziejów Duszpasterstwa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy