- Uczenie to dawanie i przyjmowanie, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, świadectwem, tożsamością i za tę posługę kształcenia i formacji wam, tworzącym świat nauki na Śląsku, składamy uznanie i podziękowanie - mówił na Mszy inaugurującej nowy rok akademicki abp Wiktor Skworc.
Rektorzy, profesorowie, wykładowcy oraz studenci śląskich uczelni w niedzielę spotkali się na wspólnej Mszy św. w katowickiej katedrze. Eucharystii inaugurującej rok akademicki 2014/2015 przewodniczył abp Wiktor Skworc, razem z nim modlili się m.in bp Jan Kopiec, biskup diecezji gliwickiej, oraz abp senior Damian Zimoń.
W czasie homilii metropolita katowicki przypominał, że nowy rok rozpoczyna się w konkretnym kontekście społeczno-politycznym. - Ten kontekst tworzy również ostatni raport GUS na temat trendów demograficznych w Polsce. To depopulacja, która w perspektywie najbliższych dekad boleśnie dotknie całe społeczeństwo - mówił, tłumacząc, że rozwiązaniem, także dla uczelni, jest otwarcie się na przyjęcie zagranicznych studentów.
Abp Wiktor Skworc, mówiąc o globalnej wiosce, jaką staje się świat, zauważył, że im bardziej uzależniamy się od techniki, tym mocniej potrzebujemy ideałów i norm moralnych. - Potrzebujemy tożsamości budowanej na prawdzie (...) Uczniów i studentów trzeba formować, a nie formatować - zaznaczył.
Metropolita, nawiązując do Ewangelii o uczcie, na którą król zaprosił złych i dobrych, znalezionych na rozstajach (por. Mt 22,1-14), przypomniał, że Bóg jest Ojcem miłosierdzia, a zapowiedzią uczty w niebie jest każda Eucharystia, której wymiarem są: "pokora, służba i umiłowanie do końca".
Arcybiskup, dziękując nauczycielom za ich trud wnoszony w kształtowanie studentów, życzył całemu środowisku akademickiemu "skutecznej pomocy z nieba od Tego, który jest Mądrością i Tajemnicą".
Uroczystość w katedrze Chrystusa Króla animował chór Akademii Muzycznej; przy organach zasiadł prof. Julian Gembalski.
Teresa i Eugeniusz Maliccy z rąk abp. Wiktora odbierają nagrodę Lux ex Silesia Joanna Juroszek /Foto Gość Po dziękczynieniu metropolita wręczył nagrodę tegorocznym laureatom Lux ex Silesia, nagrody ufundowanej w 1994 r. przez abp. Damiana Zimonia. To wyróżnienie przyznawane osobom, które w swojej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Tym razem otrzymali je małżonkowie: Teresa i Eugeniusz Maliccy, od ponad 30 lat prowadzący rekolekcje dla małżonków metodą dialogową oraz kursy przygotowawcze dla narzeczonych. W dniu, kiedy odbierali nagrodę, przeżywali także swoją 39. rocznicę ślubu.
Więcej o laureatach przeczytasz TUTAJ.