Akcja poszukiwawcza trwa

- Tama przeciwwybuchowa jest zalana materiałem szybkowiążącym. Gdy materiał stężeje i uzyska wymagane właściwości, co musi trwać kilka godzin, ratownicy będą mogli podjąć penetrowanie strefy zagrożonej - tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego.

Do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich przewieziono kolejnego górnika poszkodowanego w katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła. Obecnie przebywa tam 20 górników. Jak dowiedzieliśmy się po spotkaniu mediów z dyrekcją CLO, stan pacjenta, który trafił tam w czwartek 10 października, jest ciężki, ale stabilny.

Siemianowiccy lekarze przeprowadzili 7 kolejnych operacji. 7 poszkodowanych górników nadal przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej. Ich stan jest krytyczny, ale nie pogarsza się.

W kopalni nadal trwa akcja poszukiwawcza 42-letniego górnika, zaginionego po wybuchu metanu w nocy z poniedziałku na wtorek. Obecnie trwa budowa tamy przeciwwybuchowej. Po jej zakończeniu ratownicy będą mogli wrócić do budowy lutniociągu, który wtłoczy tam powietrze. Przez tamę prowadzą dwa przełazy, służące zarówno do przechodzenia ludzi, jak i do przepuszczania powietrza. W razie potrzeby mogą zostać natychmiast zamknięte, odcinając dopływ powietrza do zagrożonego rejonu.

- Tama przeciwwybuchowa jest zalana materiałem szybkowiążącym. Gdy materiał stężeje i uzyska wymagane właściwości, co musi trwać kilka godzin, ratownicy będą mogli podjąć penetrowanie strefy zagrożonej - tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego. - W trybie pilnym zwołany został zespól specjalistów, współpracujący ze sztabem akcji. Rozpoczęcie penetrowania chodnika w kierunku miejsca, w którym ostatni raz był zlokalizowany poszukiwany pracownik, nastąpi po ocenieniu, że jest to możliwe z uwagi na bezpieczeństwo ratowników.   

Budowa zakończy się prawdopodobnie wieczorem. Po wybudowaniu tamy ratownicy po raz kolejny zaczną penetrację strefy zagrożonej. Pod ziemią, przy prowadzeniu akcji, pracuje stale od 8 do 10 zastępów ratowników (40 do 50 osób), pomiarowcy monitorujący stan powietrza oraz lekarz.
 
O modlitwę w intencji poszkodowanych górników oraz ich rodzin prosił abp Wiktor Skworc. - W duchu chrześcijańskiej solidarności stańmy przy wszystkich poszkodowanych i ich rodzinach, żonach, dzieciach, wszystkich bliskich z wytrwałą modlitwą. W miesiącu poświęconym modlitwie różańcowej prośmy miłosiernego Boga, przez wstawiennictwo Królowej Różańca Świętego, o zachowanie życia naszych braci, łaskę powrotu do zdrowia, dar cierpliwej ufności i żywej nadziei, a także o pomoc Bożą dla lekarzy i całego personelu medycznego.
 
Caritas archidiecezji katowickiej apeluje o pomoc finansową dla poszkodowanych górników i ich rodzin. Osoby, które chcą pomóc, proszone są o wpłatę na konto Caritas (TUTAJ) z dopiskiem "Katastrofa". Część pieniędzy już trafiła do rodzin poszkodowanych górników.
 
 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..