Województwo śląskie jest pierwszym regionem, który ma Kontrakt Terytorialny. Umowę podpisali wczoraj w Katowicach wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła i członek zarządu Arkadiusz Chęciński. Kontrakt opiewa na ponad 40 mld zł.
W kontrakcie znalazło się 77 przedsięwzięć. To projekty, których realizacja w ciągu najbliższych 10 lat ma stymulować rozwój regionu.
Kontrakt jest obowiązującym w latach 2014-2023 porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Zaliczają się do nich budowy m.in.autostrady A1 na odcinku Pyrzowice - obwodnica Częstochowy, trasy S1 Pyrzowice-Bielsko-Biała, szpitalnego oddziału ratunkowego w Pszczynie czy utworzenie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Te inwestycję będą finansowane z różnych źródeł, m.in. z funduszy regionalnych i krajowych.
Adam Zdziebło powiedział, że wartość projektów w kontrakcie dla woj. śląskiego jest ściśle dostosowana do możliwości ich koordynatorów.
- Kontrakt ma horyzont dziesięcioletni, czyli dłuższy niż budżet europejski na lata 2014-2020. To powoduje, że jest to dokument najważniejszy w hierarchii tych wszystkich dokumentów europejskich, które są teraz na ostatnim etapie negocjacji. Teraz brakuje mu tylko zamknięcia procesu negocjacyjnego programów europejskich na nowy budżet.
Mirosław Sekuła nawiązał do zawartego w 1995 roku, jeszcze przed utworzeniem samorządu województwa, tzw. Kontraktu dla Śląska. Był to wówczas jedyny taki w Polsce dokument, podpisany przez rząd Józefa Oleksego ze środowiskami ekonomicznymi i gospodarczymi regionu, który przyczynił się do restrukturyzacji śląskiego przemysłu.
- Dzisiaj województwo śląskie po raz kolejny jako pierwsze w kraju podpisuje tak ważny dokument - mówił marszałek. - Kontrakt zawiera listę kilkudziesięciu inwestycji, od realizacji których uzależniamy dalszy rozwój regionu.
Marszałek zaznaczył, że jest grupa projektów, które choć były w mandacie negocjacyjnym samorządu, znalazły się na razie poza kontraktem.
Ich wprowadzenie do dokumentu i realizacja uzależnione będą m.in. od wyników trwających jeszcze negocjacji z Komisją Europejską dotyczących dokumentów strategicznych bądź programów operacyjnych.
Choć część zawartych obecnie w kontrakcie 77 przedsięwzięć ma charakter priorytetowy, a inne warunkowy, nie należy przywiązywać się do tego podziału. Ostateczna realizacja będzie zależała m.in. od dostępności pieniędzy, ale też stopnia i jakości przygotowania projektu.
Niektóre projekty mają pojawić się jeszcze w kontrakcie po zakończeniu negocjacji programów operacyjnych.