Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kontrakt na rozwój Śląska

Województwo śląskie jest pierwszym regionem, który ma Kontrakt Terytorialny. Umowę podpisali wczoraj w Katowicach wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła i członek zarządu Arkadiusz Chęciński. Kontrakt opiewa na ponad 40 mld zł.

W kontrakcie znalazło się 77 przedsięwzięć. To projekty, których realizacja w ciągu najbliższych 10 lat ma stymulować rozwój regionu.

Kontrakt jest obowiązującym w latach 2014-2023 porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Zaliczają się do nich budowy m.in.autostrady A1 na odcinku Pyrzowice - obwodnica Częstochowy, trasy S1 Pyrzowice-Bielsko-Biała, szpitalnego oddziału ratunkowego w Pszczynie czy utworzenie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Te inwestycję będą finansowane z różnych źródeł, m.in. z funduszy regionalnych i krajowych. 

Adam Zdziebło powiedział, że wartość projektów w kontrakcie dla woj. śląskiego jest ściśle dostosowana do możliwości ich koordynatorów.

- Kontrakt ma horyzont dziesięcioletni, czyli dłuższy niż budżet europejski na lata 2014-2020. To powoduje, że jest to dokument najważniejszy w hierarchii tych wszystkich dokumentów europejskich, które są teraz na ostatnim etapie negocjacji. Teraz brakuje mu tylko zamknięcia procesu negocjacyjnego programów europejskich na nowy budżet.

Mirosław Sekuła nawiązał do zawartego w 1995 roku, jeszcze przed utworzeniem samorządu województwa, tzw. Kontraktu dla Śląska. Był to wówczas jedyny taki w Polsce dokument, podpisany przez rząd Józefa Oleksego ze środowiskami ekonomicznymi i gospodarczymi regionu, który przyczynił się do restrukturyzacji śląskiego przemysłu.

- Dzisiaj województwo śląskie po raz kolejny jako pierwsze w kraju podpisuje tak ważny dokument - mówił marszałek. - Kontrakt zawiera listę kilkudziesięciu inwestycji, od realizacji których uzależniamy dalszy rozwój regionu.

Marszałek zaznaczył, że jest grupa projektów, które choć były w mandacie negocjacyjnym samorządu, znalazły się na razie poza kontraktem.

Ich wprowadzenie do dokumentu i realizacja uzależnione będą m.in. od wyników trwających jeszcze negocjacji z Komisją Europejską dotyczących dokumentów strategicznych bądź programów operacyjnych.

Choć część zawartych obecnie w kontrakcie 77 przedsięwzięć ma charakter priorytetowy, a inne warunkowy, nie należy przywiązywać się do tego podziału. Ostateczna realizacja będzie zależała m.in. od dostępności pieniędzy, ale też stopnia i jakości przygotowania projektu.

Niektóre projekty mają pojawić się jeszcze w kontrakcie po zakończeniu negocjacji programów operacyjnych.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama