Nowy numer 24/2021 Archiwum

149 świeczek na torcie urodzinowym miasta

Od dziś centrum Katowic na 21 dni będzie zastawione kramami z najróżniejszymi smakołykami i rękodziełem.

Urodzinowy jarmark to pierwszy z trzech, na które w tym roku zaprasza miasto Katowice. Kolejne to Jarmark Śląski na Nikiszu oraz grudniowy Jarmark Bożonarodzeniowy.

Wszystkie organizowane są w ramach cyklu jarmarków na Śląsku. Oprócz wielości towarów, jakie do zaprezentowania mają uczestnicy, na odwiedzających czekają różne atrakcje - zabawy, konkursy, pokazy twórców ludowych. W tym roku zaplanowane są warsztaty z wykorzystaniem ziół w kuchni oraz pokaz mielenia tabaki.

Dodatkową atrakcją będą słomiani pasterze wraz ze zwierzętami wplatanymi z siana, którzy na Staromiejską przyjadą z Beskidu Niskiego. Ten punkt programu ma być podkreśleniem dożynkowych tradycji, wciąż kultywowanych w naszym regionie.

Na tegorocznych kramach można kupić m.in. różne rodzaje pieczywa, ciasta, wędlin oraz sery prosto z Podhala. Oprócz czegoś na ząb można tu zaopatrzyć się m.in. biżuterię z bursztynu, wyjątkowe mydła czy wyroby z drewna.

Jak informuje organizator na swojej stronie na portalu społecznościowym, z okazji 1 września dla świeżo upieczonych uczniów Świetlik Górnośląski będzie dorzucał jabłko i "kopalnioka do tyty piyrszoka". Oprócz tego dla najmłodszych, a w szczególności dla pierwszaków będą organizowane gry i zabawy ze Świetlikiem - festiwal wyliczanek dziecięcych, Mistrzostwa Śląska w rzucie ogryzkiem do zabytkowej węglarki, gry w cymbergaja oraz zabawy podwórkowe.

Dzisiaj także powinniśmy usłyszeć kataryniarza, który będzie swoją muzyką obwieszczał rozpoczęcie jarmarku.

Kramy na Jarmarku Urodzinowym na ul. Staromiejskiej będą czynne codziennie w godz. od 10 do 19.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama