Jest jedną z pięciu tego typu placówek w Polsce. Ma ok. 40 tys. absolwentów, pełniących służbę w całym kraju. Rocznie szkoli ok. 4 tys. słuchaczy.
Uroczystości na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach połączone zostały z obchodami Święta Policji. W tym roku także Policja w Polsce obchodzi 95-lecie istnienia.
Obchody rozpoczęły się Mszą św. w archikatedrze Chrystusa Króla sprawowaną pod przewodnictwem wikariusza generalnego, ks. Grzegorza Olszowskiego. W czasie homilii, ks. Olszowski, dziękując Policji za jej służbę, przypomniał wartość uniwersalnego dobra. – Trzeba człowieka bronić przed złem, bo ono jest największym niebezpieczeństwem. Jest chorobą duszy – wyjaśniał.
Wikariusz generalny zachęcił także przedstawicieli służb, by nie bali się swojej pracy zawierzyć Chrystusowi, zaufać Jemu bardziej niż ludziom i modlić się o Ducha Świętego, by w świecie relatywizmu pomógł im odróżnić dobro od zła.
Po Eucharystii nastąpił przemarsz na Plac Sejmu Śląskiego, gdzie obyła się druga część uroczystości (obchody rocznicowe oraz przyznanie odznak, wyróżnień i nominacji na wyższe stanowiska). Przedstawiciele Szkoły Policji złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą 1,8 tys. śląskich policjantów zabitych przez sowieckie NKWD w 1940 r. w Ostaszkowie.
W obchodach uczestniczyli m.in. zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Kaleta oraz przedstawiciele władz miasta i województwa. Uroczystość uświetniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Szkoła Policji w Katowicach mieści się przy ul. Gen. Jankego w Katowicach-Piotrowicach, powstała w lutym 1999 r. Przede wszystkim kształci policjantów pionu prewencji, pełniących służbę w specyficznych warunkach dużych aglomeracji miejskich.
Specjalizuje się m.in. w dziedzinach: służby kryminalnej, prawa, bezpieczeństwa publicznego, służby na drogach, patroli, zasad udzielania pierwszej pomocy, techniki strzeleckiej czy etyki zawodowej. Oprócz szkoleń nowo przyjętych policjantów, prowadzi także kursy specjalizujące.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się