Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wernisaż wystawy "Oblicza św. Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego", który odbędzie się 25 czerwca o 16.00 przy al. Korfantego 3.
Pomysł zorganizowania ekspozycji zrodził się podczas prac nad tzw. skarbem hutnika odkrytym w 2006 roku na stanowisku archeologicznym nr 8 w Dąbrowie Górniczej-Łośniu, gdzie znaleziono rozległą osadę pochodzącą z XI-XII/XIII wieku związaną z wytopem srebra i ołowiu. W skład skarbu wchodziło 1125 monet. Główny zrąb znaleziska stanowią denary braci Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.
Przedmiotem wystawy są wyobrażenia głowy świętego Wojciecha, umieszczonej w "relikwiarzu", przedstawione przede wszystkim na rewersach monet Bolesława Kędzierzawego. Takich, z pozoru identycznych, monet mamy w zbiorach ponad czterysta. Okazuje się, że spośród nich udało się wyodrębnić aż 72 warianty przedstawień głowy świętego. Jest to związane ze średniowieczną techniką produkcji monet. Tłoki służące do ich wybijania dość szybko się zużywały: pękały po wybiciu maksymalnie kilku tysięcy sztuk denarów. Na podstawie takiego zepsutego tłoku mincerz musiał sporządzić nowy, który często różnił się w szczegółach od pierwowzoru.
Przedstawione jest również wyobrażenie postaci świętegona monetach Władysława Wygnańca. Prócz wizerunków świętego Wojciecha umieszczonych na denarach i innych wybranych monet, na ekspozycji będzie można zobaczyć również przykłady zabytków pozyskanych podczas łosieńskich wykopalisk.
Wystawa, przygotowana przez Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, potrwa do 31 sierpnia.