Co wybudować na pl. Wolności w Katowicach? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie.
Symbol dominacji Rosji, państwa będącego spadkobiercą imperium sowieckiego, nareszcie zniknął z centrum Katowic. Wciąż powtarzane społeczne akcje nacisku na władze miasta przyniosły efekt. Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej został 14 maja zdemontowany i bezpowrotnie odjechał z pl. Wolności. Na razie do renowacji, a ostatecznie trafi na cmentarz żołnierzy radzieckich w Katowicach.
Aktualne staje się więc dziś pytanie, co postawić w jego miejsce. W przeszłości, choć pomnik jeszcze stał, publicznie padały już propozycje, co miałoby to być. Od lat przewija się m.in. pomysł na wzniesienia tu pomnika wywiezionych przez Sowietów w 1945 roku na Wschód Ślązaków. Choć według katowickiego IPN było ich aż 50–60 tysięcy, ich tragedia jest w Polsce prawie nieznana. Około połowa wywiezionych nie przeżyła pobytu w łagrach. Tragedia dotknęła też ich rodzin, pozbawionych z dnia na dzień mężów i ojców, a bardzo często także środków do życia. To rzeczywiście szokujące, że przez już prawie ćwierć wieku od odzyskania wolności te wydarzenia wciąż nie zostały godnie upamiętnione.
Drugą propozycją, która też co jakiś czas wraca, jest odbudowanie na pl. Wolności pomnika i Grobu Nieznanego Powstańca. Został on wzniesiony w tym miejscu już w 1923 roku, a zburzyli go w czasie wojny Niemcy.
Publicznie padła też propozycja zastąpienia pomnika sowieckiego zniewolenia wspólnym pomnikiem dwóch ludzi, którzy najbardziej przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności – Jana Pawła II i Ronalda Reagana.
Zapraszamy Czytelników do wzięcia udziału w naszej sondzie (w prawej, dolnej części głównej strony "Gościa Katowickiego") i opowiedzenia się za propozycją, która – Państwa zdaniem – jest najciekawsza.