- Jak jeden raz pojedziesz na kontynent afrykański, już musisz tam wracać - mówi Krzysiek Błażyca, dziennikarz portalu gosc.pl. Od środy do połowy czerwca w Centrum Kultury w Katowicach można oglądać wystawę jego zdjęć z podróży do Nigerii, Kenii i Zambii.
Wystawa została podzielona na dwie części. Pierwszą z nich oglądać można na pierwszym piętrze, drugą – na drugim.
– Zdjęcia z jednej strony mają pokazać, że w Afryce są życie, żywioł, uśmiech. Z drugiej – że istnieje Afryka z potrzebami – tłumaczy nasz redakcyjny kolega. Są one przedstawione na zasadzie par: mała łódka – duży prom, duże słonie – małe szczury.
Prace są owocem spotkań z konkretnymi ludźmi. Widzimy zdjęcie 100-letniej Seliny Sudi, ostatniej ze 139 żon szefa klanu Bakhone, fotografię Pauli Kahumbu z Wildlife Direct Kenya, angażującej się w ochronę słoni, czy radosnych nigeryjskich chłopców, bawiących się szczurami. Zobaczyć możemy także afrykańskie slumsy, dzieci, które nie mają dostępu do pitnej wody, edukacji, a także zdjęcia pejzażowe Oceanu Indyjskiego czy Wielkiego Rowu Afrykańskiego.
Na zdjęciach Krzyśka znaleźć można nigeryjskie dzieci uczęszczające do drewnianej szkoły, która – podobnie, jak studnie (też widoczne na zdjęciu) – została wybudowana przez misjonarzy, dzięki wsparciu Czytelników „Małego Gościa”. Są także dzieci z Zambii z balonikami „Małego Gościa”.
Krzysiek to prawdziwy pasjonat Czarnego Lądu. Obecnie szykuje się do podróży do Ugandy. Przed każdym wylotem uczy się kilku podstawowych zwrotów w językach, jakimi posługują się mieszkańcy poszczególnych krajów. Teraz studiuje język suahili.
– Moja miłość do Afryki zrodziła się w dzieciństwie, kiedy dziadkowie czytali mi „Tomka na Czarnym Lądzie” Szklarskiego – śmieje się K. Błażyca. – A tak naprawdę, to już od ponad 10 lat mam kontakt z misjonarzami ojcami białymi, którzy zakładali pierwsze katolickie misje w Afryce. Jak jeden raz pojedziesz na kontynent afrykański, już musisz tam wracać. To nie tylko moje doświadczenie.
Dziennikarz szczególnie ceni Afrykańczyków za radość, dzięki nim i on staje się szczęśliwszy. – Uwielbiam poznawać ludzi, nowe miejsca. Afryka urzeka mnie żywiołowością i fascynującą otwartością – mówi.
Autor wystawy zaprasza także do zapoznania się z działaniami Fundacji „Razem dla Afryki”, której jest współzałożycielem. – Po części zrodziła się ona jako dziecko akcji „Małego Gościa Niedzielnego”, jest kontynuacją dzieł podjętych wcześniej przez miesięcznik. Aktualnie fundacja zajmuje się budową szkoły w Nigerii, która musi być ukończona do końca czerwca – wyjaśnia Krzysiek. Organizacja ma także uwrażliwiać na istniejący w Afryce problem handlu ludźmi.
Reporterskie zdjęcia dziennikarza opublikowane zostały m.in. w „Gościu Niedzielnym”, „Małym Gościu Niedzielnym”, „Poznaj Świat”, „Magazynie Familia” oraz „MSAFIRI Kenya Airways”.
Wystawa „Daleko jest blisko” w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek przy pl. Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach dostępna będzie do 16 czerwca.