Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ciąg dalszy sprawy pożaru w Jastrzębiu

Dariusz P., podejrzany o podpalenie w ubiegłym roku w Jastrzębiu-Zdroju własnego domu, w którym spali jego bliscy, przyznał, że sam wysyłał sobie SMS-y z pogróżkami, aby skierować śledztwo na fałszywe tory. W pożarze zginęła żona mężczyzny i czworo ich dzieci.

P. został zatrzymany i aresztowany pod koniec marca. Prokuratura zarzuciła mu zabójstwo pięciu osób, a także usiłowanie zabójstwa szóstej - najstarszego syna.

"Dariusz P. podczas przesłuchania przyznał, że sam wysyłał sobie SMS-y z pogróżkami, czyli do utrudniania postępowania" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Michał Szułczyński. Wysyłając sobie SMS-y, P. chciał skierować śledztwo na fałszywe tory - chodziło o zasugerowanie, że podpalaczem jest inna osoba, która mu groziła. Podczas śledztwa znaleziono przy nim telefon, z którego wysyłano te wiadomości. Przyznanie się do utrudniania śledztwa nie oznacza, że podejrzany przyznał się do pozostałych, poważniejszych zarzutów. Konsekwentnie twierdzi, że to nie on zabił swoją rodzinę.

Prokuratura wciąż nie powołała biegłych, którzy ocenią, czy Dariusz P. był w chwili pożaru poczytalny. Opinia psychiatrów będzie sporządzona na podstawie obserwacji, która potrwa zapewne kilka tygodni. Wobec Dariusza P. prowadzone były wcześniej inne sprawy karne o charakterze gospodarczym. Podczas zleconych w ich ramach badań, przeprowadzonych w warunkach ambulatoryjnych, biegli uznali go za niepoczytalnego. Zarówno prokuratura, jak i pełnomocnik rodziny ofiar podkreślają, że uznanie P. za niepoczytalnego w poprzednich sprawach nie oznacza, że taką samą opinię biegli wydadzą o nim w postępowaniu dotyczącym śmierci jego bliskich.

Prokuratura nie ma wątpliwości, że to Dariusz P. podłożył ogień w domu, w który spała jego żona i dzieci. Motywem przestępstwa miała być chęć uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia - Dariusz P. na krótko przed tragedią ubezpieczył żonę na wysoką kwotę. Według mediów P., który prowadził zakład produkujący meble, miał poważne długi.

Jednym z dowodów w sprawie jest opinia biegłego z zakresu pożarnictwa, jednoznacznie wskazująca na podpalenie. Ogień podłożono w domu w sześciu miejscach. Żaluzje były zamknięte i zablokowane w taki sposób, by nie można ich było otworzyć. W domu nie było też śladów włamania. Z innej opinii biegłych, którzy badali logowania telefonu podejrzanego, wynika, że P. - wbrew swoim twierdzeniom - w czasie pożaru był w pobliżu domu.

Do tragedii doszło 10 maja ub. roku. Powierzchnia pożaru była niewielka - ok. 15 mkw. Jego ognisko znajdowało się na piętrze domu jednorodzinnego, paliła się część schodów i szafa. W wyniku pożaru zmarło pięć osób, ocalał tylko najstarszy syn. Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną śmierci ofiar było zatrucie tlenkiem węgla. Na miejscu zginęła 18-letnia najstarsza córka, czterolatka - w trakcie udzielania pomocy. Potem w szpitalach w Jastrzębiu-Zdroju i Cieszynie zmarli kolejno: 10-letni chłopiec i 40-letnia matka dzieci oraz 13-letnia dziewczynka.

« 1 »

Zobacz także

 • oburzona
  13.05.2014 14:05
  Piszecie jak Gazeta Wyborcza... Wg "mediów" - ciekawe jakich... tylko powtarzacie plotki, nawet jeśli prokuratura jest przekonana (swoją drogą z Waszego artykułu nie wiadomo na jakiej podstawie) to właściwie nic to nie znaczy, ona ma szukać, ale to nie znaczy że dobrze znajduje (w polskich realiach często się myli nawet sąd i skazuje niewinnych), większy problem że media są pierwsze do manipulacji, wydawania wyroków i oskarżeń. Jak widac Wasz tygodnik podobnie pisze.
 • sturt
  13.05.2014 22:33
  Męża Bożego, którego rady doprowadziły dzidziusia do śmierci głodowej, też będziesz bronić?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama