Zapłacone!

Przed rozpoczęciem Święta Paschy żydowski dom musi być dokładnie oczyszczony z kwasu. Zanim Żydówka omiecie każdy kąt, zwraca się do Boga. Która z nas, drogie panie, modli się przed sprzątaniem?

Przed rozpoczęciem Święta żydowski dom musi być dokładnie oczyszczony z kwasu. W 12. rozdziale Księgi Wyjścia jest napisane: "Usuniecie wszelki kwas z domów waszych". Zanim Żydówka omiecie każdy kąt, zwraca się do Boga. - Która z was, drogie panie, modli się przed sprzątaniem? - pyta pastor. - A uwierzcie, że od razu jest czyściej.

Po zakończeniu sprzątania Żydzi modlą się: "Każdy chamec i zakwas, który znajduje się w moim posiadaniu, a którego nie zauważyłem i nie zniszczyłem, powinien zostać unieważniony i uznany za pył ziemi". Czy to nie przypomina sakramentu pokuty i pojednania? "Jezu, jeśli już zapomnę jakieś zło, które wyrządziłem, nie wyznam Ci, to Ty nie pamiętaj go, niech w Twoich oczach będzie unieważnione...". - Już św. Paweł zwrócił uwagę na trud, który zadają sobie Żydzi, żeby wyrzucić stary kwas z domu - przypomina pastor. - O ile bardziej my, których Barankiem jest Chrystus, powinniśmy obchodzić nasze Święto bez gniewu, bez złości.

Żydowskie święto rozpoczyna się od zapalenia świecy. To symbol nieustannej obecności Boga w dziejach narodu wybranego. Spożywanie wieczerzy poprzedza modlitwa nad kielichem. Każdy wychylony kielich wina ma swoją symbolikę. Pierwszy kielich to kadesz, jest znakiem świętości Boga i wezwania Izraela, by był Jego Świętym Ludem.

Krwawy znak

Na stole leżą gorzkie zioła. To może być pietruszka, seler. Przed spożyciem macza się je w solonej wodzie. Słona woda symbolizuje łzy wylane podczas niewoli. Zioła - gałązkę hizopu, którą Bóg nakazał skropić. z krwią baranka, odrzwia domów. Ten znak uratował Izraelitów przed Aniołem Śmierci. - Nieważne, czy Izraelita był pobożny, mądry czy nie. Gdyby na jego drzwiach nie było krwawego znaku, nie przeżyłby - tłumaczy Kazik. - Niewolnik nie mógł wyzwolić niewolnika, dlatego Bóg posłał do Izraelitów Mojżesza, człowieka wolnego, wychowanego na dworze faraona.

- A nas uratowała krew Chrystusa! Niewola grzechu jest o wiele głębsza niż ta Izraelitów w Egipcie. Wyrwał nas z niej Chrystus, doskonale wolny, Książę, który miał w Niebie całe zastępy anielskie do dyspozycji, a porzucił to wszystko, by nas uratować. Czy wiecie, jakie były ostatnie słowa Jezusa na krzyżu, zanim umarł? - pyta pastor. - Wykonało się! - odpowiadają słuchacze. - Tak to brzmi w naszym tłumaczeniu - wyjaśnia. - W oryginale czytamy, że Jezus powiedział Ojcu: "Zapłacone"! Jezus spłacił przed Bogiem wszystkie Twoje długi. Gdy Anioł Śmierci idzie w Twoim kierunku, On mówi: "Zostaw go! Moja krew go chroni, ja za niego zapłaciłem"...

Słuchacze mają łzy w oczach. Pastor płacze, próbuje opanować drżenie głosu. Po chwili kontynuuje. - Ważnym elementem podczas Paschy jest maca, czyli niekwaszony chleb niedoli. Izraelici przed wyruszeniem z Egiptu nie mieli czasu, by czekać, aż wyrośnie ciasto. Na stole są trzy kawałki macy. Jeden z nich łamie się i chowa w białe płótno. Żydzi nie potrafią do końca wyjaśnić tej symboliki. A wiecie, co ja myślę? Że tu chodzi o Chrystusa. Złamanego. Zranionego i ubiczowanego. Zabitego. Po śmierci owiniętego w białe płótno...

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..