Ma pani może rękawiczki? Jest tak zimno, że ledwo mogę utrzymać długopis w rękach. A przecież musimy napisać te listy - mówi jedno z dzieci.
Mimo niesprzyjającej pogody ponad setka uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach, zebrana na ul. Mariackiej tworzyła list dla Ziemi.
- Spotkaliśmy się tu, by zainaugurować śląską edycję akcji „Listy dla Ziemi”. Byliśmy już w Bydgoszczy, Warszawie po świętach jedziemy do Opola, Wrocławia, Rzeszowa. Listy piszemy w kwietniu, bo 22 tego miesiąca jest Światowy Dzień Ziemi. W tym roku przewodnim hasłem naszej kampanii jest „Czyste powietrze - zdrowy człowiek”. Wszak bez powietrza nie ma życia. A w Polsce słabo dbamy o jego czystość. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy sześć jest w naszym kraju. W dodatku rodacy błędnie rozumieją pojęcie „niska emisja”. Większość ludzi myśli „niska”, czyli „mała”. Dlatego postanowiliśmy edukować młode pokolenie. Przedszkolaki rysują, a uczniowie szkół piszą listy. Kartki te wręczają swoim rodzicom i dziadkom, w ten sposób całe rodziny biorą udział w akcji - mówił Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.
Do tegorocznej akcji zgłosiło się ponad 300 gmin oraz 4000 szkół i przedszkoli z całego kraju.
- Współpracowaliśmy już z ARKĄ w zeszłym roku. Uważamy, że bardzo ważne jest uświadamianie dzieciom, czym jest ochrona środowiska. Najmłodsi muszą mieć świadomość, że działanie pojedynczego człowieka wpływa na ekosystem. Listy pisaliśmy już wcześniej w szkole na przyrodzie i na godzinach wychowawczych - opowiadała Paulina Kudoń, nauczycielka przyrody w SP 10.
Na przybyłe dzieci czekały stanowiska z ekologicznym papierem (zrobionym z makulatury), kredki, długopisy. Chętni mogli też zagrać w ekologiczną grę polegającą na odkrywaniu i kojarzeniu par zdjęć.
- Mimo zimna bardzo mi się tu podoba. Moja drużyna wygrała w memory. Po odsłonięciu pary takich samych obrazków musieliśmy przeczytać podpis pod zdjęciem. Przypomniano nam w ten sposób m.in. o tym, że mniej wody marnuje się podczas brania prysznica niż w czasie kąpieli w wannie oraz o tym, aby wlewać do czajnika tylko tyle wody ile w danej chwili potrzebujemy. W liście napisałam do dorosłych, aby chronili środowisko i nie palili śmieci, bo potem musimy oddychać zanieczyszczonym powietrzem - mówiła piątoklasistka Natalia Kubiczek.
Patronat nad Akcją objęło Ministerstwo Środowiska. „Listy dla Ziemi” dofinansowuje: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.