Od poniedziałku, w nowej siedzibie działa jedyne w Polsce i na świecie centrum dla młodych sygnowane nazwiskiem amerykańskiego prof. Philipa Zimbardo. Znaleźć je można w Katowicach-Nikiszowcu.
- Pizło dwanoście, pora zaczynać - tak w Nikiszowcu w poniedziałek przywitano prof. Zimbardo. Dokładnie o godz. 12 oficjalnie otwarte tam zostało Centrum Zimbardo - miejsce dla młodych Katowic oraz społeczności lokalnej tej części miasta.
- To jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń w moim życiu. To, co było ideą, staje się rzeczywistością - mówił prof. Zimbardo.
Jego przygoda z Katowicami zaczęła się w grudniu 2012 r. Amerykański psycholog był na Uniwersytecie Śląskim. Dr Agnieszka Wilczyńska i Michał Brol z UŚ zaproponowali mu wtedy spacer po Nikiszowcu oraz odwiedzenie siedziby Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych (FIL).
Profesor zachwycił się nie tylko architekturą tej wyjątkowej dzielnicy Katowic, ale także jej mieszkańcami. Dowiedział się wówczas, że młodzi ludzie nie mają miejsca, gdzie mogliby się spotykać po szkole i obiecał pomóc. Dał swoje nazwisko, wsparcie finansowe i tak, nie bez przeszkód, w kwietniu ubiegłego roku centrum rozpoczęło swoją działalność. Od poniedziałku ma swoją oficjalną siedzibę, w samym centrum unikatowego Nikisza.
- Od początku współpracowaliśmy z młodzieżą. Pytaliśmy ją, co możemy zrobić razem, by powstało centrum, do którego będą chcieli przychodzić - wyjaśniał profesor. Nowa siedziba Centrum Zimbardo ma służyć także integracji społeczności Nikiszowca. - Przede wszystkim jest to miejsce rozwojowe, gdzie młodzi będą mogli się uczyć i być razem - tłumaczył Waldemar Jan, prezes FIL.
Ośrodek będzie dostępny 5 dni w tygodniu, w tym 1 dzień weekendu. Rano ma być otwarty dla mieszkańców, popołudnia przeznaczone będą dla młodzieży.
Jednym z partnerów Centrum Zimbardo jest Uniwersytet Śląski. Michał Brol z UŚ podkreśla, że Centrum to miejsce, gdzie młodzi będą mogli znaleźć wsparcie merytoryczne, czyli korepetycje, pomoc oraz, gdzie realizować będą konkretne projekty i zajęcia. Miejsce to nie ma być powtórzeniem tego, co młodzi mają w szkole, lecz uzupełnieniem jej działania.
Osoby zaangażowane w działalność placówki pracują na zasadzie wolontariatu. Są plany, by podobne centra powstały także w innych częściach Polski.
Philip Zimbardo to amerykański profesor uważany za głos i twarz współczesnej psychologii. W Polsce znany jest przede wszystkim jako twórca tzw. eksperymentu więziennego, w którym udowadnia, że nasze zachowania zależne są od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.
W różnych częściach świata i Polski realizowany jest też jego program "Projekt bohaterskiej wyobraźni". Idea ta ma też w jakimś stopniu przyświecać pracy z młodzieżą i społecznością lokalną Nikiszowca.