Szkoła Podstawowa nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Katowicach-Załężu świętowała w piątek, 4 kwietnia, swój wielki jubileusz.
Oficjalne uroczystości przeplatane były szczerymi uściskami radości ze spotkania znajomych z szkolnych lat. Uczniowie, ich bliscy, nauczyciele, absolwenci i zaproszeni goście spotkali się, by wspólnie świętować 110-lecie istnienia placówki. Wzruszenia nie kryła Danuta Samol, która do podstawówki chodziła w latach 50. ubiegłego wieku. - Pierwsza pani nauczycielka, Bronisława Gajewska, która mnie uczyła, z pewnością już nie żyje. Następną moją wychowawczynią była pani Maroszek, która jest dziś tutaj, ma się dobrze, z czego bardzo się cieszę - mówiła.
Absolwenci z sentymentem zwiedzali swoje klasy i oglądali specjalnie przygotowane wystawy, na których mogli przypomnieć sobie dawne lata oraz zobaczyć codzienną pracę obecnych uczniów.
"Solenizanci" najpierw uczestniczyli we Mszy św. w kościele św. Józefa na Załężu, następie w uroczystym przemarszu, eskortowanym przez policję i straż miejską, przeszli do swojej szkoły. W drodze przygrywała im Orkiestra Górnicza KWK "Murcki Staszic".
W czasie Mszy św. Danuta Krawczyk, dyrektor szkoły, odczytała akt zawierzenia placówki Bożemu Miłosierdziu. - Szkoła zainwestowała w Boże Miłosierdzie - przypominał zebranym na Eucharystii ks. Jerzy Słota, proboszcz. Inicjatorem akcji był ks. Adrian Nowak, wikary i jednocześnie nauczyciel dzieci w podstawówce. - Dokładnie miesiąc temu byliśmy w Łagiewnikach, w bazylice, tam zawierzyliśmy szkołę Bożemu Miłosierdziu - mówiła dyrektor D. Krawczyk. Dodała, że pomysł został przez wszystkich bardzo entuzjastycznie przyjęty.
Uroczystości w szkole umilił występ uczniów i absolwentów, którzy zaprezentowali fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego, patrona szkoły.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Krystyna Siejna, wiceprezydent Katowic, Tadeusz Żesławski, wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz przedstawiciele władz samorządowych i instytucji współpracujących ze szkołą. - W ciągu 110 lat zmieniały się granice Polski i Niemiec, języki nauczania, szkoła jednak zawsze służyła społeczności zamieszkującej Załęże - podkreślali w swoich przemówieniach. Uczniów chwalili za odświętne, jubileuszowe koszulki oraz cierpliwość w czasie oficjalnej części uroczystości.
Absolwentami Szkoły Podstawowej nr 22 są chociażby dr Małgorzata Krawczyk-Kuliś, adiunkt habilitowany w Katedrze i Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚUM, Henryk Zaguła, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej i Wojciech Wypusz, redaktor TVP Katowice.
Obecnie w szkole uczy się 153 dzieci. Kadra nauczycielska składa się z 19 osób.