Kolorowe podświetlenia Spodka w ostatnią noc marca stało się symbolem rozpoczęcia specjalnej akcji przeciw chorobie nowotworowej.
Akcja "Granat na Raka. UŚwiadamiamy" powstała z inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego podczas marcowego posiedzenia Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich. Przyjęto wtedy memorandum w sprawie powołania Akademickiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Skutkiem tej decyzji Uniwersytet Śląski - jako pierwsza uczelnia - rozpoczyna działania na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy w środowisku akademickim. W ostatnim dniu marca w rektoracie UŚ odbyło się pierwsze poświęcone jej spotkanie wśród kobiet ze społeczności akademickiej. W tym dniu także Spodek został oświetlony na fioletowo, bo ten kolor jest symbolem walki ze wspomnianą chorobą. Kolejne debaty odbędą się 9 kwietnia na Wydziale Filologicznym w Katowicach oraz 29 kwietnia w IV LO im. Maczka w Katowicach.
Celem przedsięwzięcia, wpisującego się w działania Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, której inicjatorem i wiceprzewodniczącym Rady Programowej jest poseł na Sejm RP dr Jerzy Ziętek, są działania na rzecz realnej poprawy sytuacji w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy wśród kobiet ze społeczności akademickiej - studentek i pracownic oraz żon pracowników. Dlatego w kwietniu UŚ wraz z posłem Ziętkiem, Centrum Medycznym "Femina", Kuratorium Oświaty w Katowicach, PZU, NZOZ Przychodnią "Kamed" i Kamsoft SA zorganizuje szereg działań, które mają w tym pomóc. W ramach akcji profilaktycznej każda z pań będzie mogła bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne w przychodni przy ul. Uniwersyteckiej 4. W każdy wtorek i czwartek kwietnia od godz. 9 do 15 będą je przeprowadzać specjaliści z Centrum Medycznego "Femina". Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Uniwersytetu Śląskiego, a formularz e-rejestracji jest dostępny tutaj.