Nowy numer 20/2022 Archiwum

Zakopali kapsułę czasu na... placu szkolnym

W Szkole Podstawowej w Imielinie wręczono nagrody laureatom w pierwszym powiatowym konkursie plastyczno-literackim pod hasłem "Moje Miasto 2030". To pierwszy taki konkurs dla najmłodszych mieszkańców powiatu bieruńsko-lędzińskiego, czyli uczniów szkół podstawowych.

"Jesteśmy jak na krze, która jest unoszona prądami technologii. Nie panujemy nad nią, nie wiemy, dokąd nas niesie, nie wiemy, jak nią sterować" - napisał najsławniejszy na świecie futurolog Stanisław Lem. Miał rację - kto by przypuszczał, że urządzenie przypominające z początku cegłę, czyli telefon komórkowy, za kilkanaście lat każdy będzie nosił w kieszeni? Kto przewidział, że internet będzie nam służył dosłownie do wszystkiego: prowadzenia rozmów, gier komputerowych, pracy, rozrywki?

Kto wie, do czego to doprowadzi? No właśnie. Ten, kto wie, wziął udział w tym nietypowym, przyszłościowym konkursie, którego celem było opisanie lub namalowanie swoich miejscowości (pięć gmin powiatu: Imielin, Lędziny, Chełm Śląski, Bieruń, Bojszowy ) w 2030 roku.

Te wszystkie nadesłane z gmin prace konkursowe - po uprzednim przeczytaniu i obejrzeniu przez jury oraz ich ocenie - zostały zamknięte w kapsule czasu i zakopane na terenie Szkoły Podstawowej w Imielinie. W ten sposób młodzi ludzie "wysłali" listy do przyszłości, gdyż w 2030 r. prace trafią w ręce kolejnej generacji uczniów szkoły. To oni porównają, jak mocno rzeczywistość różni się od tej, której spodziewali się ich rówieśnicy sprzed półtorej dekady. I oni sprawdzą, która z wizji uczestników tego konkursu była najbliżej prawdy.

Wyniki konkursu ogłoszono 28 marca. Uczniów przybyłych na imprezę z całego powiatu oraz zaproszonych wraz z nimi nauczycieli, rodziców i władze samorządowe poszczególnych gmin powitał samorząd uczniowski SP w Imielnie.

Po rozdaniu nagród przedstawiciele samorządu uczniowskiego wraz z władzami Imielina i powiatu zakopali kapsułę czasu dla kolejnych pokoleń, które będą się w tej szkole uczyć.

W konkursie plastycznym I miejsce zajął Kay Dziedziul z SP 3 Bieruń, II miejsce - Paulina Borys z SP 1 Lędziny i III - Agnieszka Malicka z SP Imielin. Wyniki konkursu literackiego: I - Dominik Kaput z SP 3 Bieruń, II -  Natalia Filipczak z SP 1 Lędziny, III - Gabriela Jasińska z SP 1 Lędziny. Nagrodę specjalną za wykonanie makiety przestrzennej otrzymali Bartek i Franek Szafarczykowie z Imielina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama