Nowy numer 21/2022 Archiwum

Czarna monstrancja dla Papieża

– Wiedzieliśmy jedno: nasz dar musi być ze śląskiego, czarnego złota. Z węgla. Żeby papież, gdy spojrzy na nasz dar, od razu przypomniał sobie o nas, o górnikach, Śląsku - wspomina Stanisław Kiermes, rocznik 1933.


Monstrancję z węgla górnicy z Halemby mieli wręczyć Janowi Pawłowi II podczas jego II pielgrzymki do Polski, ćwierć wieku temu. Wymyślił ją Stanisław Kiermes, ówczesny przewodniczący górniczej „Solidarności”.

– Wiedzieliśmy jedno: nasz dar musi być ze śląskiego, czarnego złota. Z węgla. Żeby papież, gdy spojrzy na nasz dar, od razu przypomniał sobie o nas, o górnikach, Śląsku. Ale co z węgla wykonać? Koledzy chcieli tryptyk ze scenami z Biblii. Wymyśliłem monstrancję – opowiada pan Stanisław. – Czarna monstrancja to symbol tego, co w górnikach najlepsze: ciężkiej pracy i wiary.

Odpowiedni kawałek węgla w kopalni w Radzionkowie znalazł Jerzy Czech, a złoconą lunnulę na hostię przygotował Ryszard Siboń. W dwa miesiące zrobił ją Helmut Horzombek. W miękkim węglu wyrzeźbił pracujących górników, ich narzędzia oraz symbole eucharystyczne i dedykację dla Ojca Świętego.
Górników jadących do Gdańska na spotkanie z Janem Pawłem II zatrzymała Służba Bezpieczeństwa. Monstrancja wróciła do Halemby, gdzie w tamtejszej parafii w górnicze święta jest używana do błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.


Po 25 latach historia się dopełniła. W Dniu Dziękczynienia, 3 czerwca 2012 r. czarna monstrancja stanęła przy relikwiach Papieża Polaka w Świątyni Opatrzności Bożej.

– Jestem dumny z tego, że mogłem żyć w czasie pontyfikatu Jana Pawła II – mówił ze wzruszeniem przed uroczystością jeden z górników z Rudy Śląskiej. 
– Chcę podziękować Ojcu Świętemu i pomodlić się przy jego relikwiach. – On rozumiał robotników, górników, bo sam doświadczył ciężkiej pracy. Jego przesłanie jest zrodzone z doświadczenia – dodaje Paweł Skibiński, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.


Dziś Czarną Monstrancję można podziwiać w budynku Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama