Nowy numer 21/2022 Archiwum

Polacy i Węgrzy w Wielkiej Wojnie

Międzynarodowa konferencja już w piątek w Instytucie Historii UŚ w Katowicach.

Jej tytuł to „Polacy i Węgrzy w latach I wojny światowej”. Jest organizowana 29 marca w ramach Dnia Węgierskiego w Katowicach.

- W tym roku przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej, która miała wielki wpływ na oba nasze narody. My w jej wyniku odzyskaliśmy niepodległość, natomiast Węgrzy stracili 70 procent terytorium swojego kraju, w tym Słowację i Siedmiogród - mówi prof. Jerzy Sperka, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Referaty na tej konferencji mają charakter naukowy, ale będą podane w formie bardziej popularnej, żeby zaciekawić nie tylko historyków - zapowiada.

Konferencja odbędzie się 29 marca 2014 roku w sali Rady Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11.

Program:

9.30 - powitanie gości, otwarcie konferencji.

9.45 -11.45 - I. W kręgu polityki. Sprawa polska w myśli polityków węgierskich. Stosunki polsko-węgierskie w koncepcjach polskich w latach I wojny światowej.
1. Dr Miklós Mitrovits (Instytut Historii Politycznej w Budapeszcie) - Sprawa polska na Węgrzech w okresie I wojny. Działalność polityków węgierskich.
2. Dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach) - Węgry w opinii polskich środowisk niepodległościowych w latach I wojny światowej.
3. Ákos Engelmayer b. ambasador Węgier w Polsce - Obraz Galicji na podstawie zapisków wojennych Ferenca Molnára oraz przygód na polu bitwy prof. Lajosa Szádeczkyego-Kardossa, 1914-1915.
4. Prof. zw. dr hab.Zbigniew Opacki (Uniwersytet Gdański) -Traktat w Trianon w poglądach politycznych Mariana Zdziechowskiego.
 
11.45 - 12.00 Przerwa
 
12.00 - 14.00 - II. Żołnierze węgierscy na ziemiach polskich, polscy legioniści na Węgrzech.
1. Dr Endre László Varga -Węgrzy w Legionach Polskich.
2. Prof.zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) - Jednostki węgierskie na Górnym Śląsku w roku 1914.
3. Mgr Adam Szczupak (Uniwersytet Jagielloński) - Oddziały austro-węgierskie wobec ludności grecko-katolickiej w Galicji Wschodniej w latach 1914 - 1915.
4. Mgr Wacław Szczepanik (Uniwersytet Jagielloński; Muzeum Okręgowe w Tarnowie) - Armia austro-węgierska przed i podczas I wojny światowej. Zarys porównawczy na przykładzie jednostek ze Śląska Cieszyńskiego i krajów Korony Św. Stefana.
Dyskusja; podsumowanie obrad.
 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama