Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadająca 25 marca, znana i obchodzona jest również jako Dzień Świętości Życia. Abp Wiktor Skworc odprawi w tym dniu o godz. 12. uroczystą Mszę św. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Metropolita katowicki ogłosi w tym dniu powstanie Archidiecezjalnego Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w sanktuarium Matki Bożej Boguckiej w Katowicach Bogucicach.
Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 roku, jako odpowiedź na prośbę Jana Pawła II, wyrażoną w encyklice „Evangelium Vitae”, ogłoszonej 25 marca 1995 roku. "Proponuję (...) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej" - pisał ojciec święty.
Obchody Dnia Świętości Życia są impulsem do inicjowania i przypominania akcji na rzecz najbardziej bezbronnych - dzieci nienarodzonych.
Dzieło duchowej adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W Polsce duchowa adopcja znana jest od 1987 roku. Liczne świadectwa przekonują, że dzieło skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji, a także pomaga ludziom młodym odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa.
Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy - tj. przez cały okres ciąży - i polega na codziennym odmawianiu dziesiątki Różańca świętego oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Dotyczy jednego dziecka, które nie jest znane osobie modlącej się; nie są też znani rodzice dziecka. Duchowa adopcja może być podejmowana wielokrotnie, kolejno, po wypełnieniu poprzedniego zobowiązania, przez każdego chrześcijanina: osobę dorosłą, młodzież i również dziecko, ale pod opieką rodziców lub opiekunów.
Posłuchaj wypowiedzi abp. Wiktora Skworca:
Przeczytaj nasz komentarz: Te dzieci głosu nie mają