Stacja odmetanowania i klimatyczna na Ruchu "Śląsk" KWK "Wujek" w Rudzie Śląskiej powstała w październiku 2013 r. Od czwartku uzyskiwany w niej metan będzie służył do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Uruchomiono nową instalację Zakładów Energetyki Cieplnej w Wydziale nr 12 na Ruchu "Śląsk".
- Wydobyciu węgla towarzyszy metan, wpadliśmy więc na pomysł, żeby ten metan, szkodliwy dla środowiska i uciążliwy dla pracy górników, zaprzęgnąć do pracy - mówiła Longina Kugiel, prezes Zarządu ZEC.
Energia uzyskana przy użyciu metanu z kopalni "Wujek" Ruch Śląsk zasili ok. 900 mieszkań 3 tys. mieszkańców z Katowic-Panewniki oraz osiedli w Rudzie Śląskiej-Kochłowice.
- Na dole metan to dla nas śmiertelny przeciwnik. Jak groźny, mieliśmy niestety okazję przekonać się we wrześniu 2009 r., kiedy 20 naszych kolegów oddało to, co miało najcenniejsze - własne życie - mówił Roman Łój, prezes Zarządu KHW.
W kopalniach KHW S.A. działają trzy powierzchniowe stacje odmetanowania przy KWK "Mysłowice-Wesoła", KWK "Murcki-Staszic" Ruch "Staszic" oraz KWK "Wujek" Ruch "Śląsk". Urządzenia służące do pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej do tej pory zainstalowano przy KWK "Mysłowice-Wesoła" oraz KWK "Wieczorek".
Wykorzystywanie metanu odbywa się w układach z silnikami tłokowymi, które są najczęstszym sposobem zagospodarowania metanu do produkcji w skojarzeniu energii elektrycznej i cieplnej. Od 2010 r. tego typu rozwiązania stosuje w ramach Katowickiej Grupy Kapitałowej stosuje Zakład Energetyki Cieplnej S.A.
W otwarciu nowej instalacji uczestniczył także abp Wiktor Skworc, który poświęcił obiekt. Metropolita katowicki podziękował przedstawicielom Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, Zarządu Zakładów Energetyki Cieplnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach za współpracę, w wyniku której "metan będzie służyć ludziom jako źródło energii".