Otwarty 1 listopada ubiegłego roku żydowski cmentarz w dzielnicy Piasek w Mysłowicach zaskakuje odkryciami.
Społecznicy z tej dzielnicy, którzy intensywnie pracują na tym kirkucie, odkrywają coraz to nowe macewy.
Jeszcze nadal wiele pracy przed nimi, aby to miejsce przypominało cmentarz, ale efekty dotychczasowych działań już są doskonale widoczne. Ten kirkut był zapomniany przez dziesięciolecia. Przez ostatnie 50 lat nikt nie zajmował się tym miejscem, za wyjątkiem krótkiego okresu, kiedy był pod opieką Zespołu Szkół Sportowych w Mysłowicach.
Przez lata ta żydowska nekropolia była zwykłym śmietniskiem i trzeba było już i nadal potrzeba sporo pracy, by przywrócić jej dawny blask. Taki stan zabytku nie dawał spokoju kilku społecznikom z tej dzielnicy pod przewodnictwem Bogusława Polaka.
Ostatnim odkryciem jest macewa z nazwiskiem dr. Jacoba Lustiga. Początkowo myślano, że dr Lustig został pochowany w Gliwicach albo w Radomiu, skąd pochodził. Radością dla tych, którzy przy cmentarzu pracują, okazał się więc fakt, że to jednak tutaj spoczywa autor pierwszej monografii Mysłowic.
Cmentarz żydowski w Mysłowicach Danuta Sowa /GN Lustig żył w latach 1811–1874. Urodził się prawdopodobnie w Radomiu, ale w latach 30. XIX wieku osiedlił się w Mysłowicach. Należał do zasłużonych obywateli Królestwa Polskiego (w zaborze rosyjskim), bo został odznaczony Orderem św. Stanisława. Z wykształcenia był lekarzem.
W Mysłowicach objął stanowisko radcy sanitarnego i przez kilka lat był jedynym lekarzem w mieście. Został też wybrany deputowanym gminy. To on zabiegał o przywrócenie Mysłowicom praw miejskich.
Pomimo licznych obowiązków zawodowych i społecznych, znalazł czas, by napisać książkę o Mysłowicach, wydaną w 1867 roku. Aż do 1914 roku była to najcenniejsza pozycja w dziedzinie literatury o mieście. Zresztą dotąd nie straciła aktualności i jest ceniona przez historyków.