– Papież Franciszek powiedział, abyśmy zawsze pamiętali o człowieku. O tym, że każdy ma swoją godność – mówi abp Wiktor Skworc.
Dla metropolity była to już trzecia z kolei wizyta u progów apostolskich. Spotkał się z trzema kolejnymi papieżami – bł. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. W trakcie tegorocznej wizyty ad limina apostolorum odwiedził kongregacje i rady watykańskie. – Budowaniu więzi służyły wspólnotowe modlitwy i celebracje w bazylikach, przy grobie św. Piotra, bł. Jana Pawła II, Jana XXIII i innych świętych pasterzy Kościoła. Głębokim przeżyciem duchowym było wspólne odmówienie wyznania wiary przy grobach św. Piotra i św. Pawła oraz modlitwa o ich wsparcie i pomoc w pełnieniu apostolskich zadań – podkreśla abp Skworc.
Metropolita prywatnie nawiedził jeszcze Chiesa Nuova, czyli kościół, w którym znajduje się grób św. Filipa Nereusza. W XVI wieku był on apostołem rzymskiej biedoty. W naszej archidiecezji jest patronem stowarzyszenia z Rudy Śląskiej, którego członkowie zajmują się również ludzką biedą w wymiarze materialnym i duchowym. – Chodzi o działalność pod nazwą „Światło w familoku” – tłumaczy. Metropolita podkreśla, że spotkania w rzymskich dykasteriach opierały się na dialogu. – Tak było m.in. w czasie spotkania z abp. Gerhardem Müllerem w Kongregacji Nauki Wiary, który słuchał i komentował, ale nie dawał gotowych rozwiązań, szczególnie w sprawach, za które odpowiedzialni są biskupi diecezjalni lub Konferencja Episkopatu Polski – wyjaśnił arcybiskup. Ten jasny sygnał, który wyszedł także z innych kongregacji, przypomniał biskupom, że mają samodzielnie korzystać z posiadanych kompetencji wynikających z KPK. Natomiast do watykańskich kongregacji mają zwracać się tylko w sprawach, które wymagają ich opinii lub zgody. Metropolita spotkał się w Kongregacji Edukacji z kard. Zenonem Grocholewskim, który przyjedzie do Piekar Śl. na pielgrzymkę mężczyzn. – W Kongregacji Ewangelizacji przedstawiłem raport o aktywności Kościoła w Polsce na rzecz dzieła misyjnego – opowiada arcybiskup. Z wdzięcznością została przyjęta inicjatywa polskiego Kościoła dot. wprowadzenia niedzieli solidarności z Kościołem prześladowanym. Punktem kulminacyjnym wizyty ad limina apostolorum było spotkanie z papieżem Franciszkiem, który prosił hierarchów, aby byli blisko ubogich i ich wspierali. – Odchodząc, mówiliśmy ojcu świętemu: „Do zobaczenia w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży!” – mówi abp Skworc.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się