Nowy numer 3/2019 Archiwum

Pogrzeb Wojciecha Kilara 4 stycznia

Wielki kompozytor spocznie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Odbędzie się w Katowicach w sobotę 4 stycznia 2014 roku.

Dzień przed pogrzebem, w piątek 3 stycznia w południe, w parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie, do której należał Wojciech Kilar, odbędzie się eksportacja zwłok.

Zgodnie z życzeniem zmarłego, jego ciało zostanie poddane kremacji. W sobotę 4 stycznia o 10.15 urna z prochami kompozytora zostanie wniesiona do katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Będzie wtedy czas na osobistą modlitwę za duszę zmarłego, której będzie towarzyszyć napisana przez niego muzyka.

Msza św. pogrzebowa Wojciecha Kilara rozpocznie się o 11.00. Jej imponującą oprawę muzyczną zapewnią wybitni muzycy, z którymi współpracował kompozytor. Gotowi do wykonania utworów Kilara w czasie jego pogrzebu są Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso”.

Po Mszy świętej zgromadzeni, prawdopodobnie przy dźwiękach orkiestry jednej z katowickich kopalń, odprowadzą wielkiego kompozytora na cmentarz przy ulicy Henryka Sienkiewicza. Prochy Wojciecha Kilara spoczną w grobowcu obok jego żony Barbary.

Więcej informacji o śmierci i pogrzebie Wojciecha Kilara można znaleźć na stronie katowice.gosc.pl/Kilar.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • mamakatarzyna
    30.12.2013 17:34
    To mój, zaraz po Góreckim, ukochany współczesny kompozytor. Imponował talentem i pracowitością. Do końca życia nie zaponę "Misse pace" w katedrze lwowskiej. Rozsławiał imię Polski na całym świcie. Wzruszał i budował swoją odwagą publicznego wyznawania wiary, skromnością i miłością do Maryi i do swojej ukochanej Barbary.
    Tym bardziej, sądzę, że nie trzeba dla Niego robić wyjątku. Gdyby żył, na pewno by zaprotestował. Do kościoła zgodnie z obowiązującą nauką powinno być wniesione Jego ciało, a nie urna z prochami. Kremacja potem.
    Ale co ja tam wiem. :-(
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy