Prymas czasu narodowych wyborów

- Ta wystawa formalnie kończy Rok kard. Augusta Hlonda. Jej wyjście na ulicę, w plener, jest pokazaniem najważniejszego w tym roku człowieka - mówiła Krystyna Siejna, wiceprezydent Katowic.

Termin otwarcia wystawy i miejsce jej prezentowania nie są przypadkowe. Dokładnie 91 lat temu, 17 grudnia 1922 r., w kościele Mariackim odbył się ingres administratora apostolskiego ks. Augusta Hlonda, ściśle związany z powrotem części Górnego Śląska do Macierzy i dążeniem do usamodzielnienia od biskupstwa wrocławskiego.

– Kościół Mariacki jest nie tylko pierwszym kościołem kard. Hlonda, ale także miejscem jego zamieszkania, dokładnie przy ul. Warszawskiej. Tym samym związał się on z codziennością tej części miasta. Poniekąd był także naszym parafianinem – wyjaśniał ks. dr Andrzej Suchoń, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach.

– Z punktu widzenia historycznego, ingres był początkiem budowania polskich instytucji po 600 latach niebytu państwa polskiego na Górnym Śląsku – mówił dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Prymas czasu narodowych wyborów   Krystyna Siejna, wiceprezydent, dr Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego IPN, oraz ks. dr Andrzej Suchoń, proboszcz w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach Joanna Juroszek /GN Wystawa zawiera 35 plansz, na których zaprezentowano postać kard. Augusta Hlonda (1881-1948), prymasa Polski, jego życie oraz posługę w trudnych czasach budowy Restytuowanej II RP, podczas II wojny światowej i w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Tłem dla postaci kardynała i jego życia jest zarys historii Górnego Śląska w okresie walk o polskość tych ziem, zarys historii Polski i losów Polaków w okresie II wojny światowej oraz w początkowym okresie kształtowania systemu totalitarnego na ziemiach polskich przez komunistów. Kolejne wydarzenia z życia prymasa ilustrowane są fotografiami i innymi materiałami, m.in.: fragmentami rękopisów, wycinkami z czasopism, dokumentami, pieczęciami oraz kartami notatnika kardynała. Opis towarzyszący fotografiom jest wprowadzeniem do lekcji historii najnowszej.

Ekspozycja została przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, pod nadzorem merytorycznym dr. Drogonia. Wernisaż wystawy poświęconej prymasowi Polski odbył się 19 grudnia na ul. Mariackiej w Katowicach. Plansze będzie można oglądać do 15 stycznia 2014 r. Później wystawa powędruje do Bytomia, Gniezna oraz Warszawy.

Organizatorem wydarzenia jest oddział IPN w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..