W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach podsumowano Rok Hlonda.
- Dla mnie wielką rzeczą było to, że Rok kard. Hlonda z obchodów wojewódzkich stał się obchodami ogólnopolskimi – powiedział marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła. Wśród wydarzeń ogólnokrajowych warto wspomnieć pielgrzymkę przedstawicieli województwa śląskiego do grobu kard. Hlonda w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Tam Mszy św. w intencji jego beatyfikacji przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił abp Wiktor Skworc. W listopadzie Sejm RP uczcił również pamięć kard. Hlonda z okazji 65. rocznicy jego śmierci. O Hlondzie mówiono też w Senacie.
Podczas spotkania przewodniczący Sejmiku Śląskiego Andrzej Gościniak podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację obchodów Roku Hlonda.
- Potrafiliśmy wokół postaci kard. Hlonda stworzyć drużynę, która wspólnie działała - podkreślił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Dodał, że mimo zmiany kontekstu przesłanie nauczania kard. Hlonda jest ciągle aktualne. Abp Skworc zachęcił do modlitwy o szybką beatyfikację sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.
Obchodom Roku Hlonda towarzyszyły jego słowa: "To wartości decydują o tym, kim jest człowiek". Preludium roku wybitnego syna śląskiej ziemi była ubiegłoroczna sesja na Wydziale Teologicznym UŚ "Biskup Hlond i jego diecezja". Natomiast otwarcie Roku Hlonda miało miejsce podczas Mszy św. w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w 87. rocznicę sakry biskupiej oraz ingresu pierwszego biskupa śląskiego. Mocno świętowały jego rodzinne Mysłowice, gdzie odbyły się m.in. specjalny koncert Józefa Skrzeka, przegląd chórów oraz widowisko słowno-muzyczne "Między Mysłowicami a niebem", wystawione przez Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. kard. A. Hlonda oraz Mysłowicki Ośrodek Kultury. Postać śląskiego kardynała była także przypomniana podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śl. W październiku w sejmiku śląskim miał miejsce Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, który tym razem poświęcony był wielkiemu Ślązakowi. Specjalny dodatek o prymasie z Mysłowic ukazał się w jednym z numerów "Gościa Niedzielnego".