Radni Piekar Śląskich jednogłośnie zdecydowali o ustanowieniu Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej patronką miasta.
W uzasadnieniu czytamy m.in. o tym, że umieszczenie wizerunku Matki Bożej w głównym ołtarzu kościoła, co uczynił ks. Jakub Roczkowski okazało się być „kamieniem milowym” w historii miasta. Radni zwrócili również uwagę na niezwykłe miejsce, jakie Piekary zajęły w historii Polski dzięki kultowi, którym otaczana jest Matka Boża.
„W przenikniętej Maryjną duchowością atmosferze Piekar rodziły się i rozkwitały dzieła miłosierdzia, w tym krucjata trzeźwości, zainicjowana w 1844 r. przez „Apostoła Śląska”, ks. Jana Alojzego Ficka, a po pewnym czasie obejmująca już swym zasięgiem szereg państw Europy. Rozwojowi życia skierowanego ku Bogu sprzyja ruch pielgrzymkowy, którego nie udało się zahamować nawet w okresie wrogich Kościołowi rządów komunistycznych”.
W uchwale dostrzeżone zostało nie tylko oddziaływanie sanktuarium na życie duchowe Polaków, lecz także ład społeczny w mieście. „Znaczenie społeczno-religijne naszego miasta jako miejsca pielgrzymkowego, jest związane ściśle z Katolicką Nauką Społeczna Kościoła, co ma określony wpływ na relacje społeczne, których wzorem jest Maryja, przykład „kobiety dzielnej”.
Wydarzenia religijne i społeczne, wpływają w znacznym stopniu, na pozycję miasta w kształtowaniu kulturowego i politycznego oblicza naszego regionu. Stąd bierze się wzajemne przenikanie różnych funkcji tak miasta, jak i sanktuarium. W tych relacjach znaczne miejsce zajmuj kult maryjny, który trwa nieprzerwanie już od czterech wieków.
Świadczy to o istnieniu silnej tradycji religijnej w tym miejscu, która ma jednoznaczny wymiar maryjnego oddziaływania. Jest to funkcja integracyjna, która dokonuje się m.in. przez oddawania czci Maryi w sposób widoczny, a także imponująco silny. Maryjność kultu czyni to miejsce wyjątkowym na mapie religijnej Polski, co spowodowało nadanie Piekarom Śląskim zaszczytnego tytułu „stolica duchowa Górnego Śląska”. Wytworzona w ten sposób tradycja, daje nam pewność moralną, że proces ten ma swoje odniesienie do wiary w stałą obecność Matki Bożej w tym miejscu.”
Podczas sesji obecny był abp. Wiktor Skworc, który wyraził radość z takiej decyzji Rady Miasta, która była jednogłośna. Obecnie stosowne dokumenty zostaną przekazane do Naczelnego Sądu Administracyjnego i do Watykanu. Jednocześnie w uchwale znalazł się zapis stanowiący o tym, że decyzja obowiązuje od dnia podjęcia.