Pracownię uroterapii otwarto w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Rozszczep kręgosłupa to wada, z którą chorzy zmagają się od urodzenia. Wiąże się z nią szereg dysfunkcji.
Jedna z nich powoduje, że większość osób wymaga stałego cewnikowania. W rozwiązaniu tego problemu pomaga Fundacja Spina, dzięki której w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach powstała pracownia uroterapii.
Katowicka pracownia wzorowana jest na ośrodku uroterapeutycznym w Szpitalu Królowej Sylwii w Goeteborgu. - Dzieci uczęszczające na terapię będą uczyły się jak dbać o higienę układu moczowego oraz jak wykonywać samo cewnikowanie - mówi Dominika Glomb z Fundacji Spina. - To pomoże w dążeniu do samodzielności oraz poprawi komfort życia - dodaje.
Dotychczas na uroterapię zapisanych jest 20 dzieci, podopiecznych Spiny. - Każdy pacjent w ciągu roku będzie uczestniczył w minimum trzech spotkaniach. Ewentualne dodatkowe zajęcia zależeć będą od potrzeb danego dziecka - informuje Glomb.
Zespół prowadzący pracownię - lekarz urologii dziecięcej, pielęgniarka i pracownik fundacji - został przeszkolony w ośrodku uroterapeutycznym w Goeteborgu.
Gabinet prowadzi Fundacja Spina zajmująca się pomocą dzieciom z rozszczepem kręgosłupa Marek Świerczyński Pracownia uroterapii współpracować będzie ze Szpitalem Uniwersyteckim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Za taką możliwość podziękowała podczas otwarcia pracowni prof. Joanna Lewin-Kowalik, prorektor ds. studiów i studentów.
Na uroczystym otwarciu obecny był wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Fundusze na zorganizowanie gabinetów pochodzą z charytatywnego Balu u Wojewody.
Zygmunt Łukaszczyk podziękował Fundacji oraz dyrekcji szpitala za wspólny wysiłek włożony w powstanie pierwszej w województwie pracowni uroterapeutycznej.