Do czwartku możesz zapisać się na czwartą już wycieczkę, którą proponujemy wspólnie z katowickim oddziałem PTTK. Tym razem zapraszamy na trasę, która poprowadzi z Wadowic przez Groń Jana Pawła II do Andrychowa.
Wycieczkę zaczynamy od Wadowic. Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny to rodzinny kościół bł. Jana Pawła II. Pierwsza drewniana świątynia powstała w tym miejscu w 1325 r. Spaliła się doszczętnie podczas wielkiego pożaru w Wadowicach w 1440 r. W połowie XV wieku przy rynku zaczęto budować kościół murowany. Pozostałością tej gotyckiej budowli jest prezbiterium współczesnej świątyni. Kolejny pożar zniszczył ją w 1726 r.
Nowy kościół powstał jako budowla późnogotycka. Już w 1857 r. dobudowano od wschodu zakrystię ze skarbcem na piętrze. Pod koniec XIX w. budynek doczekał się przebudowy i restauracji fasady frontowej w stylu neobarokowym. Zyskała ona bogatą ornamentykę i kamienne rzeźby Matki Bożej, św. Piotra i św. Pawła. Poniżej widać patronów Polski - św. Stanisława i św. Wojciecha. W tym samym czasie powstał portyk wejścia głównego z balkonem oraz zmodyfikowano hełm wieży do obecnego charakterystycznego kształtu. Na początku 1945 roku kościół został częściowo zniszczony działaniami wojennymi. W 1986 roku kaplice boczne połączono z prezbiterium dużymi przejściami, które wykonano w miejscach okien.
25 marca 1992 roku ojciec święty Jan Paweł II podniósł kościół Ofiarowania NMP do godności bazyliki mniejszej. Na przedłużeniu północnej nawy bocznej świątyni znajduje się kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy (bł. Jan Paweł II ukoronował ten obraz 16 czerwca 1999 roku).
W Wadowicach koniecznie warto wejść do Muzeum Miejskiego. Można w nim zobaczyć stałą, multimedialną wystawę "Wadowice Karola Wojtyły".
Górskim etapem naszej wędrówki jest Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.), który jest szóstym co do wysokości szczytem Beskidu Małego. Czarny szlak z Rzyk-Jagódek jest najkrótszym, który tam prowadzi. Można też wejść "Szlakiem Białych Serduszek", który jest łagodniejszy, ale i nieco dłuższy. Ze szczytu góry rozpościerają się kapitalne widoki na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Pogórze Wielickie i Pogórze Śląskie. Góra nosiła nazwę Jaworzyna, a niektórzy nazywali ją Magurką. Od 2004 oficjalnie zmieniono jej nazwę na Groń Jana Pawła II. Znajdujący się niedaleko Leskowiec (922 m n.p.m.) był celem wielu wycieczek ks. Karola Wojtyły.
Na Groniu Jana Pawła II znajduje się kaplica papieska. Została zbudowana jako wotum za uratowanie życia papieża podczas zamachu 13 maja 1981 r. Kaplicę poświecono w 1995 r., a w uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy osób. Są w niej przechowywane cenne pamiątki, m.in. dwukrotnie ofiarowany dla Gronia różaniec papieski. Znajduje się tutaj również obraz Matki Bożej Królowej Ludzi Gór, pobłogosławiony przez Jana Pawła II w 1995 r.
Zapraszamy Czytelników GN do wyjścia w tę trasę 30 sierpnia pod okiem przewodnika. Zapisy w biurze PTTK w Katowicach (Rynek 13), telefonicznie: (32) 253 03 62, e-mailem: pttk@pttk.katowice.pl do 29 sierpnia do godz. 14. Przy zapisie należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, adres i telefon oraz uregulować opłatę. Zniżka na wycieczkę dla Czytelników GN – przy zapisie należy podać hasło: "Gość Niedzielny".
Wyjazd 30 sierpnia o godz. 7.30, Katowice, al. Korfantego, przystanek KZK GOP na wysokości pomnika Powstańców Śląskich. Na zakończenie wędrówki planowane jest w Andrychowie spotkanie ze Stefanem Jakubowskim, który był pomysłodawcą zmiany nazwy szczytu Jaworzyna na Groń Jana Pawła II i opiekuje się kaplicą papieską.
Za tydzień zapraszany na trasę nr 5: Bielsko-Biała-Hałcnów, Rychwałd, Gilowice, Ślemień, Kocoń.
Na Groń Jana Pawła II można wejść "Szlakiem Białych Serduszek" Henryk Przondziono /GN