Książkę o mieszkańcach Kresów, którzy związali życie ze śląskimi miastami, wydał IPN.
Pod redakcją Bogusława Tracza katowicki oddział IPN wydał książkę pt. „Kresowianie na Górnym Śląsku", poświęconą problematyce przesiedleń. Publikacja zawiera teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji o tym samym tytule, zorganizowanej przez OBEP Katowice oraz Muzeum w Gliwicach 28 października 2010 roku.
Opublikowane teksty prezentują różnorodne aspekty wysiedlenia Polaków z dawnych województw wschodnich II Rzeczypospolitej. Dotyczą zarówno ich przesiedlenia na Górny Śląsk, jak i adaptacji w nowym otoczeniu. Czytelnik znajdzie w książce rozprawy poświęcone polityce władz sowieckich wobec Polaków, działalności Państwowego Urzędu Repatriacyjnego na Górnym Śląsku, zakresie i przebiegu akcji osadniczej w miastach i wsiach na Górnym Śląsku. Można poczytać o wysiedleniu uczonych lwowskich i początkach Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest też o trudnym i niepozbawionym problemów procesie „wrastania” w nowe miejsce i pod wszelkimi względami odmienną rzeczywistość, w tym także o wielopłaszczyznowych konfliktach, jakie towarzyszyły zetknięciu się ludności miejscowej i przybyszów z Kresów w pierwszych latach po II wojnie światowej.
W tomie znalazły się również artykuły dotyczące politycznego zaangażowaniu przybyszów z Kresów oraz roli lwowskich harcerzy w budowę i działalność struktur powojennego harcerstwa na Górnym Śląsku. Publikację zamyka analiza obecności Kresów w górnośląskim systemie kulturowym w okresie powojennego półwiecza.
Więcej informacji o publikacji: tutaj. Książkę można kupić w IPN w Katowicach, przy ul. Józefowskiej 102, pon.-pt. 7.30-15.30, kontakt: Tomasz Gonet, tel. (32) 207 01 27.