GN 37/2021 Archiwum

Wrocław ma biskupa

Właśnie zakończył się okres sede vacante w archidiecezji wrocławskiej. Bp Józef Kupny jako 59. biskup wrocławski właśnie objął kanonicznie diecezję.

Uroczystość odbyła się w kaplicy Kurii Metropolitalnej w obecności kolegium kosultorów, kanclerza wrocławskiej kurii. Obecni byli także: ustępujący metropolita abp Marian Gołębiewski oraz bp Andrzej Siemieniewski, a także przedstawiciele wiernych świeckich.  

Po odczytaniu pisma nominacyjnego i stwierdzeniu jego autentyczności przez kanclerza przygotowano protokół, który podpisał nowy metropolita a następnie każdy z kapłanów należący do kolegium konsultorów. – Biskup podejmuje swoje zadania w diecezji w imieniu Chrystusa z mandatu biskupa Rzymu, przez którego jest posłany – mówi ks. Stanisław Jóźwiak, kanclerz kurii. – Dlatego po przybyciu do swojej diecezji ma obowiązek przedstawienia pisma apostolskiego, na mocy którego papież powierza mu wszelką władzę zwyczajną, własną i bezpośrednią, jaka jest wymagana do pełnienia pasterskiego urzędu w Kościele partykularnym – dodaje  

Tym samym można powiedzieć, że Wrocław ma już biskupa.  O 15.00 abp Józef, po raz pierwszy jako metropolita, wejdzie do kościoła katedralnego. Tutaj, po zajęciu miejsca na katedrze biskupów wrocławskich, odebraniu wyrazów czci i szacunku od przedstawicieli duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych i świeckich, będzie sprawował Mszę św. Wygłosi także swoją pierwszą homilię do wiernych archidiecezji.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama