8 czerwca 2013 godz. 19.00
Katedra Chrystusa Króla, Katowice
Obchody Roku kardynała Augusta Hlonda
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław J. Błaszczyk – dyrygent
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Wojciech Kilar – Victoria
Wojciech Kilar – Exodus
Krzysztof Penderecki – Benedicamus Domino (chór męski a cappella)
Aleksander Lasoń – Benedictus (chór a cappella)
2013 Rok kardynała Augusta Hlonda
W tym roku minie 65. rocznica śmierci urodzonego w Brzęczkowicach pod Mysłowicami prymasa Polski, ks. Kardynała Augusta Hlonda (1881-1948). Wcześniej, w 1922 r. papież Pius XI mianował go administratorem apostolskim Górnego Śląska, a po trzech latach pierwszym biskupem ordynariuszem nowo utworzonej diecezji katowickiej. Urząd prymasa Polski objął w 1928 r., 8 lat po odzyskaniu niepodległości a po 150 latach niewoli. Tę wielce zasłużoną dla Śląska i Polski postać przypominają obchody Roku kardynała Augusta Hlonda. Są kontynuacją honorowania wielkich Ślązaków. W 2011 roku mieliśmy rok poświęcony Wojciechowi Korfantemu, w ubiegłym roku nasze oczy zwróciliśmy na Konstantego Wolnego, pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego.
W województwie śląskim oraz na szczeblu centralnym podjęto szereg działań oraz zaplanowano wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym i naukowym, które przypomną i upamiętnią wybitną postać kardynała Augusta Hlonda. Inicjatywa uczczenia duchownego pochodzącego z naszej ziemi wychodzi od osób świeckich, od tych, którzy sprawują władzę publiczną w naszym regionie – podkreślił ks. Roman Chromy, dyrektor Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Katowickiej. Odbyła się już m.in. sesja naukowa „Biskup August Hlond i jego diecezja” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, inaugurująca obchody uroczysta Msza Święta w Katowicach w kościele Św. Piotra i Pawła, a także promocja książki pod redakcją Mirosława Wójcika „Tradycje i współczesność edukacji mysłowickiej”. Książka zawiera fragmenty homilii Augusta Hlonda i jego spojrzenie na ówczesne problemy edukacyjne i wychowawcze. Z okazji Roku w kwietniu br. po raz pierwszy w Gmachu Sejmu Śląskiego gościł Prymas Polski Arcybiskup Józef Kowalczyk, który objął patronat nad obchodami. Jednym z ważniejszych wydarzeń na szczeblu centralnym będzie uroczysta msza w Archikatedrze św. Jana w Warszawie z oprawą muzyczną Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
W niedzielę 9 czerwca o godz. 12. w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji roku kardynała Hlonda. Poprzedzi ją w sobotę 8 czerwca o godz. 19 koncert Filharmonii Śląskiej. W hołdzie prymasowi ze Śląska filharmonicy zagrają arcydzieła Wojciecha Kilara oraz zaśpiewają utwory Aleksandra Lasonia i Krzysztofa Pendereckiego. Chór przygotowuje Jarosław Wolanin. Z dyrygenckiego podium koncert poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Otworzy koncert Victoria Wojciecha Kilara, skomponowana dla uczczenia drugiej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Inspiracją tego utworu był krótki fragment listu Jana III Sobieskiego do papieża Innocentego XI po bitwie pod Wiedniem: venimus, vidimus, Deus vicit (przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył). Potem usłyszymy wcześniejsze arcydzieło katowickiego kompozytora – Exodus, symfoniczny poemat z udziałem chóru, nawiązujący do biblijnej Księgi Wyjścia, a muzycznie do Bolera M. Ravela. Trzy miesiące po jego prawykonaniu generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Exodus rychło stał się metaforą naszego przejścia przez Morze Czerwone. Z dorobku obchodzącego w tym roku 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego Chór FŚl zaśpiewa Benedicamus Domino, utwór skomponowany w 1992 roku do tekstów antyfony Benedicamus z klasztoru Engelberg i Psalmu CXVII: Laudate Dominum. W utworze tym kompozytor styka ze sobą stylistycznie odległe motywy, przenikając je nawzajem i jednocząc. Zamknie koncert Benedictus Aleksandra Lasonia, cenionego śląskiego kompozytora z pokolenia 51. Utwór po raz pierwszy wykonany został podczas krakowskiego Festiwalu Muzyki Polskiej w 2005 roku.