Wystąpili wykonawcy z niepełnosprawnością intelektualną.
W Mysłowickim Ośrodku Kultury – 17 maja - już po raz czwarty zabrzmiała muzyka płynąca z serc dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, którzy zaprezentowali swoje talenty na Festiwalu Muzycznym „Pod Kluczem”. Festiwal Muzyczny „Pod Kluczem” to przedsięwzięcie skierowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami wydarzenia są nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Mysłowicach.
Głównym celem tego festiwalu jest promowanie osób niepełnosprawnych, podnoszenie w nich poczucia własnej wartości, przeciwdziałanie dyskryminacji osób niepełnosprawnych i odkrywanie talentów muzycznych.
Festiwal daje możliwość prezentacji umiejętności wokalnych, instrumentalnych i ruchowych na profesjonalnej scenie muzycznej. Wydarzenie ma formułę konkursową i uczestniczą w nim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i podopieczni warsztatów terapii zajęciowej. Młodzi artyści występowali w podziale na dwie kategorie: solista i zespół, ale również z podziałem wiekowym . Uczestników festiwalu oceniało profesjonalne jury, składające się z wykładowców Akademii Muzycznej, nauczycieli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach oraz przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – dr Grażyna Szafraniec, dr Aleksandra Maciejczyk oraz Piotr Drożny.
Mysłowicki festiwal, choć trochę wzorowany na festiwalu Anny Dymnej, ma jednak to do siebie, że nagradza wszystkich wykonawców. Przyznawane są nagrody główne ale pozostali otrzymują co roku wyróżnienia, by nie pominąć nikogo występującego.
Festiwal, który cztery lata temu zapoczątkowała Edyta Grzyboń-Zabrzańska, cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem, w tym roku został objęty honorowymi patronatami: posła na Sejm RP Jerzego Ziętka, marszałka województwa śląskiego Mirosława Sekuły, prezydenta miasta Mysłowic Edwarda Lasoka, śląskiego kuratora oświaty Stanisława Fabera, rektora Akademii Muzycznej w Katowicach Tomasza Miczka oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Fundacji TVS.
Do uczestnictwa w festiwalu przystąpiło 16 uczestników z województwa śląskiego – szkół specjalnych i warsztatów terapii zajęciowej z Mysłowic, Katowic, Sosnowca, Jaworzna, Będzina, Chorzowa.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac wykonanych na warsztatach plastycznych i ceramicznych mysłowickich uczniów Zespołu Szkół Specjalnych.
Jury przyznało nagrody:
Kategoria soliści młodsi:
I – Patrycja Lipka – Chorzów
II – Marcelina Sobierajska – Katowice
III – Radek Sienkiewicz – Sosnowiec
Soliści starsi:
I – Eliza Beniowska - Sosnowiec
II – Piotr Dubiel - Chorzów
III – Jakub Bednarczyk – Mysłowice
Zespoły:
I – zespół „Kasieńki” Mysłowice
II – zespoł wokalny – Mysłowice
III – duet wokalny Jaworzno
Zespoły – dorośli:
I – zespół ‘Wyobraźnia” Skarbek Mysłowice
II – zespół wokalny Jaworzno
III – duet męski WTZ Będzin oraz zespół ruchowy ZSS Katowice