Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Prezydenci czczą śląskiego bohatera

Tablicę poświęconą Ślązakowi Henrykowi Sławikowi odsłonili w Mauthausen prezydenci Polski i Węgier.

Tablica z polskim ukoronowanym orłem, poświęcona bohaterskiemu Ślązakowi Henrykowi Sławikowi, zawisła w dawnym niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen w Austrii. Odsłoniło ją dwóch prezydentów – węgierski Janos Ader i polski Bronisław Komorowski.

Henryk Sławik pochodził z Szerokiej pod Jastrzębiem, a większość dorosłego życia spędził w Katowicach. W czasie II wojny światowej stał na czele komitetu, który na Węgrzech pomagał Polakom i ocalił życie ok. 5 tys. polskich Żydów. Dzięki współpracy z węgierskim urzędnikiem Jozsefem Antallem, który też ryzykował własną głową, Sławik doprowadził do wydania tym ludziom fałszywych dokumentów. Zorganizował też na Węgrzech sierociniec dla żydowskich dzieci, który oficjalnie nazywał się „Dom Sierot Polskich Oficerów”. Kiedy w 1944 r. aresztowali go Niemcy, nikogo ze współpracowników nie wydał, biorąc całą odpowiedzialność na siebie. Został zamordowany w Mauthausen.

Odsłonięcie 5 maja tablicy ku czci Henryka Sławika i jego współpracowników było elementem obchodów 68. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen. Wzięła w nich udział delegacja Katowic ze Zbigniewem Kutermakiem, wnukiem Henryka Sławika, który też jest katowiczaninem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama