Wystawę poświęconą jednemu z najstarszych chórów śląskich otwarto w Muzeum Miasta Mysłowice.
To chór żeński „Harmonia”. Na wystawie można oglądać zdjęcia, wycinki z gazet z artykułami poświęconymi działalności śpiewaczej tego zespołu zrzeszonego w śląskim okręgu Chórów i Orkiestr.
Otwarcie wystawy, której towarzyszył krótki występ chórzystek, to wstęp do wielkich obchodów jubileuszu 100 lecia chóru „Harmonia”, który zaplanowano na 25 maja w Miejskim Ośrodku Kultury.
Przy okazji otwarcia wystawy kilka słów o chórze wspomniał Jacek Turalik, wiceprezes Śląskiego Oddziału Polskiego związku Chórów i Orkiestr. - To nie wielkie wokalistki, to kobiety, które po prostu uwielbiają śpiewać i dobrze im to wychodzi - mówił.
Chór świętuje 100-lecie. Powstał w 1913 roku, ale jego faktyczne początki datuje się na rok 1904, kiedy to powstała sekcja śpiewacza mieszana „Harmonia”. W 1913 roku - 24 marca - powstał 38 osobowy chór „Słowiczek”, również chór mieszany. Dopiero w latach późniejszych odeszli z grupy panowie i powstała grupa żeńska, która na powrót przyjęła nazwę ‘Harmonia”. Najdłużej z chórem,
Występ "Harmonii" w Muzeum Miasta Mysłowice
Danuta Sowa
wyprowadzając go z kryzysu, był nestor śląskich chórzystów Alojzy Bara - śpiewak, dyrygent, Zasłużony Mysłowiczanin, wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznakami Śl. Oddziału Chórów i Orkiestr.
Obecnie – również od wielu lat - chórem dyryguje Stefania Adamik, prezes mysłowickiego okręgu Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, wieloletnia nauczycielka, działaczka.
Za kontynuowanie tradycji śpiewaczych w Mysłowicach podziękowali chórzystkom i dyrygentom prezydent Edward Lasok, zastepca Grzegorz Brzoska a także – w imieniu przewodniczącego RM Grzegorza Łukaszka – jego zastępca Daniel Jacent.