Nowy numer 21/2018 Archiwum

57 górników uwięzionych pod ziemią

57 górników kopalni "Wujek" spędziło we wtorek prawie trzy godziny pod ziemią na głębokości 850 metrów w trzypiętrowej kopalnianej windzie, tzw. szoli, która wywoziła ich z poziomu 1050 metrów - poinformował PAP rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Wojciech Jaros.

Winda miała awarię.

Rzecznik dodał, że górnicy przyjęli tę sytuację "życiowo, ze zrozumieniem".

Incydent miał miejsce w mieszczącej się w Rudzie Śląskiej części zakładu - w ruchu "Śląsk". Pracownicy firmy serwisującej urządzenie zlokalizowali awarię i uruchomili windę po blisko 3 godzinach.

"Nikomu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Awaryjnie było możliwe wyprowadzenie górników przedziałem drabinowym - to bardzo wąska trasa ewakuacyjna, na wypadek gdy wszystko inne zawiedzie. Jej pokonywanie jest jednak szalenie męczące i trwałoby bardzo długo" - powiedział Wojciech Jaros PAP.

Podkreślił, że urządzenia wyciągowe, aby zostały dopuszczone do pracy, muszą być wyposażone w dwa niezależne źródła zasilania. "Jak się okazuje, nawet to nie zabezpiecza przed możliwością awarii" - przyznał.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma