Pierwsza na Górnym Śląsku gromada wilczków powstała we wrześniu. A teraz wróciła z pierwszego zimowiska.
Wilczki z 1. Gromady Rybnickiej Skautów Europy przeżywały zimowisko w Psarach niedaleko Lublińca. Czterech Starych Wilków (instruktorów) oraz 15 chłopców z Rybnika, Wodzisławia Śl., Jastrzębia-Zdroju, Zabrza, Mikołowa i Katowic przeżywało swoje przygody dzięki gościnności miejscowego gimnazjum.
Wiele gier i zabaw zespołowych, rozmowy przy posiłkach, wieczorne świeczyska, dyżury w pełnieniu codziennych obowiązków – to wszystko kształtuje w chłopcach ducha służby i charakter, uczy zwyciężać siebie w trudnych sytuacjach, ale też daje możliwość przeżycia niezapomnianych chwil w gromadzie rówieśników pod okiem doświadczonych opiekunów.
Pedagogika wilczkowa jest oparta na „Księdze Dżungli” Rudyarda Kiplinga, a jeszcze bardziej na dziejach Mowgliego – wychowywanego przez wilki chłopca.
Najdzikszą radość sprawia wilczkom, jeśli uda im się obezwładnić instruktora. U Skautów Europy nie ma koedukacji, a chłopcy stają się tutaj nie tylko bardziej religijni, ale też bardziej męscy Jarosław Głażewski Sceny z życia wychowanka i jego leśnych przyjaciół przemawiają do wyobraźni chłopców i są kanwą do wielu harcerskich gier, zadań, a także historii rozpatrywanych jako przykłady wychowawcze na codziennej Skale Narady (źródła dobrych postanowień) oraz uczą i bawią, jako scenki podczas ognisk czy świeczysk wieczornych.
Gdybym jako opiekun gromady (zwany Akelą od przywódcy Kiplingowego wilczego stada) miał wskazać, jakie elementy najbardziej mnie budują, powiedziałbym właśnie o dyskusjach na temat przestrzegania prawa w gromadzie, rozmowy przy posiłkach, kiedy mamy okazję lepiej się poznać (zawsze jest jakiś temat i wilczki same się o nie dopominają), wieczorna wspólna modlitwa, w czasie której spontanicznie wypowiadają swoje wezwania, przepraszając i dziękując. Ważnym elementem każdego wyjazdu jest też Bieg Wilczka, w którym każdy chłopiec musi się zmierzyć w kilkoma konkurencjami zręcznościowymi lub sportowymi.
Wilczki uczą się wiązania węzłów Jarosław Głażewski Moim pragnieniem jest, aby jak najwięcej chłopców ze Śląska mogło uczestniczyć w zajęciach i wyjazdach Skautów Europy. Brakuje nam zaangażowanych dorosłych – mężczyzn i kobiet. Jeśli taki sposób służby przemawia do Ciebie, pojedź z nami na rekolekcje, pójdź na wędrówkę... Przyjdź, zobacz i zostań, aby służyć.
Autor jest Akelą (opiekunem) 1. Gromady Rybnickiej FSE bł. Jana Dunsa ze Szkocji
Namiary telefoniczne na Skautów Europy z Górnego Śląska znajdziesz: tutaj