Nowy numer 13/2024 Archiwum

Vivat spółdzielnie!

Młodzież z sześciu krajów uczestniczy w projekcie poświęconym spółdzielczości. Patronuje mu bohater z Lubomi.

Współpraca popłaca! Pod tym hasłem został przeprowadzony międzynarodowy projekt, który ma promować wartości i ideały spółdzielcze wśród młodzieży. Uczestniczy w nim młodzież ze Śląska, z Kraju Basków w Hiszpanii, z Węgier, Słowacji, Wielkiej Brytanii i polskiej szkoły w Suchej Górnej na Zaolziu w Republice Czeskiej.

Młodzież poznała postacie działaczy spółdzielczych z Anglii, Czech, Słowacji, Węgier, Kraju Basków i Polski, którzy inspirację do swojego zaangażowania w budowaniu bardziej sprawiedliwego życia gospodarczego czerpali bardzo często z chrześcijaństwa. Projekt “Cooperation Works! – Współpraca popłaca!”  jest organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi. Otrzymał też grant z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Swego rodzaju patronem całego projektu jest Alojzy Seget z Lubomi – rozegrany został Turniej Sportowy im. Alojzego Segeta, a jego podobizna znalazła się na gadżetach i folderze przygotowanym w ramach projektu.

Vivat spółdzielnie!   Polscy i zagraniczni uczniowie nawiązali przyjaźnie Marek Jakubiak To lokalny bohater, który łączy w sobie wiele cnót i warto go stawiać za wzór młodym ludziom. Gdy trzeba było walczyć o Polskę zbrojnie, nie zabrakło mu odwagi, by chwycić za broń, i mądrości, by kierować powstańcami. Gdy walka zbrojna się skończyła, jak wielu innych powstańców i żołnierzy budował życie społeczne, gospodarcze i administracyjne już niepodległej ojczyzny. W czasie II wojny światowej we Francji kierował Komitetem Pomocy Uchodźcom, po powrocie do rodzinnej wsi założył w niej spółdzielnię, która działa do dziś.

Spółdzielczych korzeni można się dopatrzeć w zwycięskim powstaniu wielkopolskim. Nie byłoby ono możliwe bez wcześniejszych zmagań gospodarczych z Niemcami, które zostały ochrzczone “najdłuższą wojną nowoczesnej Europy”. Wielkopolska spółdzielczość, kierowana przez księży Augustyna Szamarzewskiego, Piotra Wawrzyniaka i Stanisława Adamskiego, pokazała, że potrafimy się lepiej zorganizować od Niemców i odnieść zwycięstwo tak gospodarcze, jak i militarne. Niemcy w Wielkopolsce trzymali swoje oszczędności w polskich bankach spółdzielczych, bo były one lepsze – oferowały wyższy procent.

Vivat spółdzielnie!   Najlepsze prezentacje uhonorowano nagrodami GOK Lubomia Warto przypomnieć, że biskup katowicki Stanisław Adamski był wcześniej patronem tak wielkopolskich, jak i śląskich “spółek zarobkowych”, czyli spółdzielni. Pierwszą spółdzielnię spożywczą na Górnym Śląsku założył Karol Miarka – Spółka Spożywcza Poczciwych Wiarusów powstała w Wigilię w 1871 r. Mało jest znany fakt, że prekursorem spółdzielczości w Polsce jest Stanisław Staszic, który już w 1816 r. założył hrubieszowskie Rolnicze Towarzystwo Wzajemnego Ratowania się w Nieszczęściach. Przetrwało ono zabory i okupację hitlerowską, zostało zlikwidowane dopiero przez komunistów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy